5 różnic między treningiem siłowym a sylwetkowym? Sprawdź!

trening siłowy czy sylwetkowy
Wiele osób trenuje i nie zwraca uwagi na pewne różnice treningowe. Trenując typowo siłowo oczywiście również zbudujemy mięśnie. Jednak trening sylwetkowy wymaga zwrócenia uwagi na proporcje sylwetki. Często zdarza się wykonywać wiele izolowanych ćwiczeń i czasem dużą liczbę powtórzeń. 
Czas czytania: 3 min

Wiele osób trenuje i nie zwraca uwagi na pewne różnice treningowe. Trenując typowo siłowo oczywiście również zbudujemy mięśnie. Jednak trening sylwetkowy wymaga zwrócenia uwagi na proporcje sylwetki. Często zdarza się wykonywać wiele izolowanych ćwiczeń i czasem dużą liczbę powtórzeń.

TRENING SIŁOWY CZY SYLWETKOWY?

1 żywienie

Najbardziej wyraźna dla laika różnica między zawodnikami sportów sylwetkowych (kulturystyka) a zawodnikami sportów siłowych (trójbój/strongman) polega na tym że ciężarowcy są zazwyczaj ogromni i wręcz otyli, wynika to z tego że dieta w sportach siłowych polega z grubsza na tym żeby ładować się kaloriami i przenigdy nie być głodnym, tam reżim dietetyczny polega na jedzeniu ogromnej ilości najlepiej zdrowego pełnowartościowego jedzenia co skutkuje ogromnym zapasem siły jaki również sporym spasionym cielskiem, coś za coś.

2 wspólne miejsce inne zabawki

Trenując czy sylwetkowo czy siłowo musisz znaleźć się na siłowni i o tyle o ile Ronnie Coleman potrzebował gryfu z talerzami i paru hantli żeby stać się królem o tyle w sporcie siłowym jak np strongman nie jest to proste bo na przeciętnej siłowni nie uświadczysz yoka, głazu, kul, monoliftu… Jeśli siłownia nie ma “strefy wolnego ciężaru” to nie znajdziemy też odpowiednich talerzy olimpijskich albo podestu do ciągów czy podrzutów, estetyczną i proporcjonalną sylwetkę możesz zbudować mając wiedzę i odrobinę sprzętu ale jeśli chcesz zbudować siłę pod konkurencje siłowe będziesz potrzebował więcej zabawek niż jest na przeciętnej siłowni.

3 Piety Achillesowe

Tak jak trening kulturystyczny jest pobłażliwy bo mając gorszy dzień można go wykonać po prostu mniejszym ciężarem, zrobić pompę życia i na ten jeden raz powinno być okej tak reżim dietetyczny w sporcie sylwetkowym jest czymś dla wielu nie do zniesienia. Produkty trzeba ważyć co do grama wodę pić co do litra a posiłki jeść w ustalonych porach jedzeniowych i to wszystko będąc non stop głodnym przez deficyt kaloryczny i odwodnienie przed zawodami próbujac nie zajebać tego gościa co na ciebie trąbi w korku. Odpowiednikiem diety w kulturystyce jest właśnie trening w trójboju który nie dość że operuje na ciężarach submaksymalnych to jest też często znacznie dłuższy i dużo bardziej obciążający dla układu nerwowego, w tym sporcie ciężaru nie obchodzi że masz gorszy dzień, masz rozpisane kilogramy serii roboczej które masz zrobić i tyle, jeśli to zawalisz to możesz nie sprogresować, stracić czas i być złym na siebie, jedyna taryfa ulgowa w treningu siłowym następuje kiedy czujesz że coś nie gra i prawdopodobnie się właśnie rozjebałeś i musisz jechać do Fizjo ale kto by chciał taką taryfę ulgową…

4 różnica w uszczególnieniu i ukomplikowaniu treningu

Na jednym ze szkoleń trójbojowych usłyszałem od prowadzącego “jeśli chcesz być dobrym kulturystą pracuj na mięśniami które widzisz w lustrze, jeśli chcesz być silnym trójboistą musisz pracować też nad tymi których nie widać” to zdanie kwituje ten punkt, w treningu siłowym musisz być świadom posiadania i współdziałania ze sobą całych taśm mięśniowych i wpływu niepozornych rzeczy jak palce u stóp na ogół całego siadu, do idealnych ciężkich liftów jakie masz prezentować na zawodach musisz umieć włączyć każdą możliwą jednostkę motoryczną, twoje ustawienie musi być nienaganne, przepona odpowiednio zaktywowana i utwardzona, psychika gotowa zignorować strach przed kalectwem a serce gotowe na przeciążenia mogące wypluć krew z nosa czy ust.

5 różna konsystencja mięśnia i specyfika siły na końcu

Mało znana różnica osobom spoza siłowni, mianowicie mięsień mięśniowi nie równy, specyfika treningu siłowego sprawia że mięśnie ciężarowców są w dotyku twarde i zbite w efekcie też nie tak okazałe jak te u kulturystów, ci natomiast ze względu na rodzaj twojego hipertroficznego treningu są posiadaczami mięśni nabrzmiałych, pełnych i symetrycznych dokładnie takich jakie są przyjemne dla sędziowskiego oka na scenie, mięsień zbudowany kulturystyczne będzie silny i duży ale jednocześnie słabszy od tego trochę mniejszego ale twardego i zbitego ciężarowego.

Social Media

Najpopularniejsze

Zapisz się do newslettera

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Powiązane posty