Grudzień w pełni, z głośników rozbrzmiewają świąteczne hity, powoli kupujemy prezenty i planujemy świąteczne menu. Ten czas sprzyja też pierwszym podsumowaniom minionego roku i postanowieniom na kolejny. Co zrobić, by tym rasem postanowienia noworoczne zadziałały?
Postanowienia noworoczne – robić czy nie robić?
Postanowienia noworoczne mają tyluż zwolenników, ilu przeciwników. Przeciwnicy argumentują, że ze wdrażaniem zmian nie ma co czekać do nowego roku (podobnie jak „do poniedziałku”). Należy wdrożyć je tu i teraz. Mówią także o „magicznym” charakterze planów noworocznych. Oznacza to, że często oczekujemy, iż sam fakt zmiany cyfry w roku sprawi, że je zrealizujemy. Tymczasem to my jesteśmy główną siłą sprawczą naszych marzeń i bez naszego udziału nic się nie zadzieje.
My uważamy, że postanowienia noworoczne warto robić. Jednak trzeba wiedzieć jak, by nasz zapał nie uleciał wraz z pierwszymi dniami stycznia. Poznaj 5 metod na wcielenie w życie postanowień noworocznych.
Realistyczne podejście
Rację mają ci, którzy twierdzą, że w postanowieniach noworocznych nie ma nic magicznego. Zmiana roku nie spowoduje, że będziesz miał więcej sił i motywacji do osiągania niemożliwego. Mierz więc siły na zamiary. Zaplanuj to, co faktycznie jesteś w stanie zrealizować. Uwzględnij swoje możliwości czasowe i finansowe. Ogranicz się także w ilości postanowień. Nie da się pracować nad wieloma zmianami jednocześnie. Dużo łatwiej jest przeprowadzić życiową ewolucję niż rewolucję. Wybierz te plany, na których najbardziej ci zależy.
Analiza dotychczasowych postanowień
Jeśli masz już doświadczenie w przygotowywaniu noworocznych postanowień, przeanalizuj ostatni rok. Co udało ci się wdrożyć, a co porzuciłeś? Przede wszystkim zadaj sobie pytanie, dlaczego. Nie popełniaj drugi raz tych samych błędów. Być może postanowień było za dużo i nie mogłeś dostatecznie mocno skupić się na tych najistotniejszych. A może nie były adekwatne do twoich możliwości? Przeanalizuj i wyciągnij wnioski.
Zrób plan
Jeśli wiesz już, co chcesz osiągnąć i są to realne cele na miarę twoich możliwości, przejdź do planu. Zastanów się, jak zrealizujesz postanowienia. Rozpisz je krok po kroku, w miarę możliwości przypisz poszczególnym działaniom konkretne terminy. Zastanów się, jakich zasobów będziesz potrzebował do realizacji planu. Nie podchodź do postanowień ad hoc, bo kiedy już nastanie nowy rok, będziesz błądził po omacku. Z konkretnym planem będziesz wiedział, co po kolei robić.
Zapisz postanowienia na kartce
Nawet jeśli wydaje ci się, że wiesz już, co chcesz osiągnąć czy zmienić w najbliższym roku i masz plan w głowie – mimo wszystko przelej go na papier. Postanowienia wraz z planem ich realizacji zapisane na kartce mają dużo większą moc – słowo pisane ma moc. Statystyki są jednoznaczne i mówią, że zapisanie celu daje dużo większe szanse na jego osiągnięcie. W zależności od badań mówi się, że szanse te są od kilkunastu do kilkudziesięciu razy wyższe.
Poszukaj wsparcia
Postanowienia noworoczne najlepiej realizuje się w grupie albo przynajmniej w parze. Druga osoba z podobnymi celami to duże wsparcie. Motywujcie się wzajemnie i rozliczajcie z postępów. Jeśli jedna osoba traci zapał, druga jest w stanie go w niej przywrócić. Poszukaj w rodzinie, wśród znajomych – razem jest po prostu raźniej!