Aktywność fizyczna a osteoporoza – czy można i ile można?

shutterstock-156243776_c4d5
Czas czytania: 2 min

Osteoporoza, kiedyś uważana za “chorobę starszych”, dziś dotyka coraz więcej ludzi na świecie i to w różnym wieku. Regularna i przemyślana (z naciskiem na przemyślana) aktywność może uchronić nas od osteoporozy, a nawet wzmocnić kości w początkowej jej fazie.

Osteoporoza jest o tyle przerażającą chorobą, że właściwie nie będziemy wiedzieć o tym, że ją mamy, dopóki nie przeprowadzimy badań. A badania takie najczęściej przeprowadzamy dopiero wtedy, gdy czujemy, że coś jest mocno nie tak – np. ciągle łapiemy kontuzje albo bardzo bolą nas kości. To już stadium zaawansowane. Osteoporoza powoduje “kruszenie” kości od wewnątrz, tzn. osłabia je i zmienia ich strukturę. Nadal ryzyko zapadnięcia na nią jest zdecydowanie większe w wieku podeszłym, a jednak coraz częściej zdarzają się przypadki u młodych dorosłych, młodzieży, a nawet dzieci. Te przypadki są szczególnie niebezpieczne, bo choroba zdąży się rozwinąć do zaawansowanego stadium. Dlatego osoby, które posiadają zdiagnozowaną osteoporozę, powinny szczególnie uważać w diecie i treningu. Odpowiednio dobrany trening wzmacnia bowiem gorset mięśniowy, dzięki czemu kości są mniej obciążone.

Najbezpieczniejsze treningi w osteoporozie to:

  • treningi mobilizacyjne
  • treningi koordynacyjne
  • treningi równoważne, np. z użyciem dużej piłki, bosu, etc.
  • treningi wzmacniające bez sprzętu, np. pilates, trening funkcjonalny
  • treningi wykonywane w pozycji destabilizacji (np. na berecie rehabilitacyjnym)

Warto pamiętać o zachowaniu równowagi między wzmacnianiem a stretchingiem. Choć bardzo intensywne cardio nie będzie wskazane w fazie średnio- i wysokozaawansowanej, warto jednak pamiętać o treningu wytrzymałościowym, nawet jeśli będzie to cardio o średniej intensywności czy np. nordic walking.

Ogółem zalecane formy to wszelkie te, gdzie trzymamy się średniej intensywności (więc intensywny taniec, sztuki walki, bieganie – absolutnie odpadają). Warto pamiętać o dobrej, mobilizującej rozgrzewce i wydłużonym stretchingu.

Trening powinniśmy powtarzać 3 razy w tygodniu, ważne, by był on zróżnicowany. Pamiętajmy jednak, że walka z osteoporozą i jej zapobieganie musi się odbywać w pełnej świadomości, a zatem nie tylko trening, ale i dieta, regeneracja, sen i ogólny styl życia będą tu odgrywać dużą rolę.

Polecamy także:

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Powiązane posty

Nowy producent EMS w Polsce

Czas czytania: 2 min W Polsce pojawił się nowy producent sprzętu EMS. Easy Motion Skin podbija Polski rynek. Na Polskim rynku mamy już kilku producentów i dystrybutorów różnego rodzaju