Rynek suplementów powiększa się z roku na rok i jesteśmy wręcz zalewani ilością substancji – na wszystko. Część z nich, to z całą pewnością źródła dobrego marketingu i zbędnego wydawania pieniędzy, ale są też takie, których znaczenie powinniśmy znać i w razie potrzeby stosować. Berberyna wykazuje wyjątkowo wysoką aktywność biologiczną i ma udowodnione naukowo działanie terapeutyczne w leczeniu wielu schorzeń. Na co pomoże? W jakich preparatach można ją znaleźć? Jakie są przeciwwskazania do spożywania berberyny?
O tym w poniższym tekście.
_________________________________________
Berberyna
Z chemicznego punktu widzenia berberyna jest alkaloidem izochinolinowym (do tej samej grupy związków chemicznych zaliczamy np. działające przeciwbólowo morfinę i kodeinę). Poprzez swój żółty kolor była niegdyś często wykorzystywana jako barwnik stosowany do wybarwiania wełny, drewna czy skóry. Wykazuje silne właściwości fluorescencyjne – w wyniku naświetlana światłem z zakresu UV sama emituje intensywne zielono-żółte światło. Występuje naturalnie w roślinach zaliczanych do berberysów. Jej największe ilości znajdują się w korzeniach, łodygach, kłączach i korze.
Właściwości i zastosowanie
Medycyna chińska od wieków stosuje preparaty zawierające berberynę z założeniem łagodzenia objawów i leczenia różnych schorzeń. Liczne badania naukowe potwierdziły jej właściwości przeciwutleniające, przeciwbakteryjne, przeciwbiegunkowe, przeciwnowotworowe, przeciwcukrzycowe, antydepresyjne, przeciwzapalne, obniżające poziom cholesterolu we krwi, a także obniżające poziom ciśnienia tętniczego.
Berberyna jest absorbowana z naszego układu pokarmowego do układu krwionośnego. Docierając do komórek naszego ciała łączy się z wybranymi molekułami (jak np. enzymy) i zmienia mechanizm ich działania. Podobnie dzieje się to w przypadku leków.
Kiedy stosować?
Berberyna wykazała bardzo zadowalające wyniki w terapii leczenia cukrzycy. Efektem działania berberyny jest obniżenie poziomu glukozy we krwi u pacjentów cierpiących na cukrzycę typu drugiego (insulinoniezależną). Przeprowadzono badania, w których porównywano działanie leku dedykowanego chorym na cukrzycę – metformina – z działaniem berberyny. Co ciekawe, wyniki wykazały efekty obydwu stosowanych terapii, a to oznacza, że naturalna substancja może być tak samo skuteczna w walce z chorobą jak zarejestrowany lek.
Przeprowadzono również badania, w których analizowano wpływ berberyny na poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Wykazano, że berberyna przyczynia się do obniżenia poziomu tych substancji, co przy długoterminowym stosowaniu może obniżyć ryzyko występowania chorób serca.
Berberyna może także wspomagać proces odchudzania. Dzieje się tak poprzez regulację działania hormonów pośrednio odpowiedzialnych za magazynowanie tkanki tłuszczowej, co może w konsekwencji dawać lepsze efekty związane z utratą masy ciała.
Badania przeprowadzone w warunkach in-vitro, na modelach zwierzęcych lub na niewielkiej liczbie pacjentów wykazują, że berberyna może przyczynić się do walki z nowotworami, infekcjami, biegunką czy nawet depresją. Dzięki właściwością przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym pozytywnie wpływa na naszą odporność .
Skutki uboczne i przeciwwskazania do spożycia
Berberyna – jako substancja pochodzenia roślinnego – uznawana jest jako bezpieczna do stosowania. Niska wchłanialność berberyny z układu pokarmowego przekłada się na przyjmowanie dużych dawek. Jak każdy środek wspomagający, może powodować pewne działania niepożądane (biegunka, zaparcia, ból brzucha, wzdęcia). Istnieje przypuszczenie, że długotrwałe stosowanie może prowadzić do skutku ubocznego, jakim jest jej gromadzenie się w wątrobie lub mięśniu sercowym.
Przeciwwskazaniem do stosowania berberyny i preparatów ją zawierających jest ciąża oraz karmienie piersią. Nie zaleca się również podawania jej dzieciom. Szczególną uwagę powinny również zachować osoby cierpiące na schorzenia wątroby.
*W przypadku gdy stosowane są leki obniżające poziom cukru we krwi, należy przed rozpoczęciem stosowania berberyny skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Preparaty z berberyną
Preparaty zawierające berberynę lub wyciąg z berberysu dostępne są w aptekach i sklepach zielarskich. Znajdziemy jednoskładnikowe lub wieloskładnikowe (często zawierające również cynamon i/lub kurkumę) produkty zaliczane do suplementów diety – w formie tabletek lub kapsułek. Dostępne są również herbatki i ekstrakty w postaci kropli.
Ekstrakt z berberysu możemy też znaleźć w kosmetykach do oczyszczania skóry.
Berberyna w preparatach występuje w postaci chlorowodorku lub siarczanu. Chlorowodorek berebryny jest formą bardziej popularną i tańszą, jednak wykazującą tendencję do słabszego wchłaniania z przewodu pokarmowego.
*Dzienna dawka berberyny to od 200 do 1000 mg (maksymalnie zaleca się stosować 1500 mg). Ze względu na niską trwałość berberyny w naszym krwioobiegu zaleca się jej stosowanie w równych dawkach trzy razy dziennie łącznie z posiłkami. Przed rozpoczęciem stosowania suplementów diety z berberyną, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Polecamy także: