Bigoreksja – kiedy jesteś za mały

charles-gaudreault-xXofYCc3hqc-unsplash
Czas czytania: 2 min

Bigoreksja to zaburzenie psychiczne dotykające głównie mężczyzn trenujących na siłowni polegające na złym postrzeganiu własnego ciała. Cierpiący na bigoreksję uważają, że są niewystarczająco umięśnieni. W celu zwiększenia masy mięśniowej katują się na treningach i przestrzegają bardzo restrykcyjną dietę.

„Makro musi się zgadzać” – zarówno makroskładniki jak i bilans energetyczny każdego posiłku muszą być rygorystycznie wyliczone. Posiłki są wcześniej starannie przygotowywane a każdy produkt dokładnie odważony. Osoby te nie pozwalają sobie na nieliczenie kalorii lub odstępstwa od diety. Smak i wygląd nie mają znaczenia a posiłki cechują się monotonią i prostotą. A to wszystko w imię przyrostu masy mięśniowej.

Osoby cierpiące na bigoreksję najczęściej mają bardzo dobrze rozwiniętą muskulaturę ale nie dostrzegają tego, bo mają zbyt skrzywiony obraz własnego ciała. Ciągłe negowanie swojego wyglądu prowadzi u nich do zaburzeń poczucia własnej wartości.

Sztywna micha i treningi na siłowni stają się obsesją a mierzenie obwodów lub sprawdzanie formy w lustrze są na porządku dziennym. Bigorektyk nie potrafi odpuścić treningu, nawet kiedy czuje się gorzej. Jego postępy są dla niego wciąż niezadowalające. Takie działania niejednokrotnie prowadzą do przetrenowania, ogólnego przemęczenia lub nawet wyniszczenia organizmu.

Mężczyźni cierpiący na to zaburzenie chętnie sięgają po suplementy zawierające kontrowersyjne składniki oraz środki farmakologiczne wspomagające przyrost masy mięśniowej. Efektem tego może być niewydolność nerek i wątroby, przerost mięśnia sercowego oraz problemy hormonalne.

Trening i dieta to dla nich całe życie i nie rzadko wiąże się to z zaniedbaniem relacji oraz obowiązków domowych i zawodowych. Kluczem do wyleczenia bigoreksji tak jak w każdym zaburzeniu odżywiania jest przyznanie się przed sobą do problemu i chęć pracy nad nim. Osoba taka powinna zgłosić się do lekarza specjalisty.

Otyłość i anoreksja – przeciwieństwa z tym samym podłożem

Social Media

Najpopularniejsze

Zapisz się do newslettera

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Powiązane posty

Rodzaje jogi

Czas czytania: 4 min Joga to piękna filozofia i piękny sport. Nie zawsze musisz być zwolennikiem tej filozofii, by uprawiać jogę jako zdrowy i uniwersalny sport. A jednak zanim

Placuszki dyniowe

Czas czytania: < 1 min Sezon na dynię ruszył już w pełni! Dynia jest bardzo uniwersalnym warzywem i smakuje również świetnie na słodko! Polecamy przygotować dynię w wolny dzień i

Fit carbonara z szynką i pieczarkami

Czas czytania: < 1 min Tradycyjna wersja obfituje w śmietanę z dodatkiem boczku. Ale na co dzień nie musisz rezygnować z takich rarytasów jak carbonara. Wypróbuj jej zdrowszą wersję z