Cardio – męczący ten trening!

unnamed
Czas czytania: 3 min

Jeśli niedawno zacząłeś trenować, możesz trochę się gubić w tym całym siłowniowym słowniku – cardio, siła, masa, redukcja, a już nawet nie mówimy o np. terminologii cross fit, która jest bardzo rozbudowana. Słyszysz o interwałach i HIITach i nie wiesz, o czym mowa. Dlatego dziś przybliżamy Ci trening cardio – dla kogo jest i czemu służy. I od razu wyjaśnimy: cardio warto robić, ale w konkretnym celu. Nie, to nie jest taki zabijacz czasu na wypadek gdyby ktoś nie miał pomysłu na trening… 😉

Termin cardio pochodzi od cardiovascular, czyli „układ sercowo-naczyniowy”. Nie przypadkiem, bo cardio to ćwiczenia pobudzające serce do wzmożonej pracy, co powoduje większą pracę naczyń krwionośnych, a zatem jest to trening działający bezpośrednio na układ sercowo-naczyniowy. Innymi słowy, cardio to nie tylko bieg – ale też każdy trening wytrzymałościowy, powodujący podnoszenie tętna. Cardio, inaczej nazywany treningiem aerobowym albo tlenowym – ponieważ w wyniku wysiłku organizm potrzebuje więcej tlenu, a także wydolnościowym – jako że nasza wydolność znacznie się poprawia poprzez tego typu trening.

Bardzo długo mówiło się, że jedynie taki trening może skutecznie pomóc schudnąć, dziś wiemy już, że to nieprawda – możesz skutecznie chudnąć i modelować sylwetkę bez typowego treningu cardio, ale… treningi, które wykonujemy obecnie są dużo bardziej złożone, niż kiedyś. I tak często do treningu wzmacniającego dodajemy elementy cardio – robiąc z niego trening kompleksowy (np. seria ćwiczeń z gumą + 30 sekund pajacyków). Poza tym popularne jest składanie ćwiczeń wytrzymałościowych w krótkie i intensywne serie treningowe. A jednak cardio jest potrzebne. Jeśli nie lubisz biegać na bieżni albo dreptać na stepperze, nic nie szkodzi. Pamiętaj, że cardio to może być także jazda na rowerze (nie tylko stacjonarnym), rolkach, bieganie w terenie, pływanie, a nawet spacer – najlepiej w dynamicznym tempie. Każdy znajdzie swój własny rodzaj cardio i wcale nie masz obowiązku dodawać go do treningu siłowego.

Przede wszystkim trening ten podnosi naszą wytrzymałość – możemy wykonywać go w krótkich seriach o wysokiej intensywności (idealnym przykładem jest przeplatanie biegu sprintem), ale możesz też zaplanować dłuższy trening o umiarkowanej intensywności, który także podziała na Twoją sylwetkę i wydolność. Wszystko zależy od tego, jakich oczekujesz efektów. Pamiętaj, że trening cardio stosowany jako dodatek do treningu siłowego jest dobry dla każdego – ułatwia modelowanie sylwetki i wspomaga funkcjonowanie organizmu, a przede wszystkim wzmacnia serce i pobudza do pracy całe ciało.

Organizm bardzo łatwo przystosowuje się do wykonywanego cardio – czasem wydaje się, że jeszcze szybciej niż do treningu siłowego. Dlatego warto szukać różnych treningów tego typu, które mogłyby Cię zainteresować i zmotywować – bo kiedy już przyzwyczaisz się do szybkich spacerów, możesz dla podtrzymania efektu spróbować jeździć na rowerze czy pływać.

Jeśli męczy Cię sam fakt, że musisz zabrać się za cardio – to zwyczajnie nie jest Twój typ treningu – zacznij od krótkich, np. 20-minutowych sesji i pamiętaj: to nie musi być typowy trening na maszynach na siłowni. Z czasem znajdziesz swoją formę i łatwiej Ci będzie trenować. A jeśli zawsze wykonujesz tylko treningi siłowe – to cardio jest wskazane dla Ciebie nawet wyłącznie ze względu na pobudzenie całego ciała, a nie tylko poszczególnych grup mięśniowych i wspomaganie wytrzymałości.

Polecamy także:

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Powiązane posty

Nowy producent EMS w Polsce

Czas czytania: 2 min W Polsce pojawił się nowy producent sprzętu EMS. Easy Motion Skin podbija Polski rynek. Na Polskim rynku mamy już kilku producentów i dystrybutorów różnego rodzaju