Dlaczego zawód fizjoterapeuty ortopedycznego nie powinien być Ci obcy? Ponieważ nigdy nie wiesz, kiedy będziesz musiał zagościć na jego kozetce.
W dzisiejszych czasach następuje przełom w zmianie świadomości na temat własnego zdrowia i estetyki ciała. Karnet na siłownię spoczywa obok kart kredytowych, a w szafce na buty goszczą buty do biegania. Bardzo dobrze! Pod warunkiem, że osoby te mają dobrze rozwinięte czucie własnego ciała, doskonale znają technikę wykonywania ćwiczeń, wiedzą, jak prawidłowo zadbać o odnowę biologiczną. Z doświadczenia wiem, że takich ludzi jest mało.
W innych przypadkach możemy spodziewać się sporej ilości urazów nagłych – ostrych, jak i tych, wynikających z przeciążenia – przewlekłych.
Po drugiej stronie są ludzie, którzy mają pracę biurową – siedzącą. To często ci, którzy stali się ofiarami systemu „home office”. Minimum 8h siedzenia przed komputerem, nierzadko brak czasu na aktywność fizyczną, skutkują pojawianiem się dolegliwości bólowych w kręgosłupie. Często zgłaszanymi objawami są także zawroty i bóle głowy, drętwienia rąk, nóg, ciągnący ból w pośladku, niekiedy sięgający do całej nogi, a także symptomy „łokcia tenisisty”, czy zespołu cieśni nadgarstka.

W obydwu przypadkach z pomocą przychodzi FIZJOTERAPEUTA ORTOPEDYCZNY.
Jest to osoba, która doskonale zna biomechanikę ciała, czyli wie, jak prawidłowo powinny funkcjonować stawy, jakie powinny mieć zakresy ruchu. Fizjoterapeuta nie patrzy wybiórczo na miejsce kontuzji, czy bólu, dzięki czemu potrafi odnaleźć przyczynę powstania tych dolegliwości oceniając całe ciało. Dzięki znajomości anatomii układu mięśniowo-powięziowego oraz nerwowego potrafi dobrać manualne techniki leczenia, wykorzystując pracę na stawach, tkankach miękkich – mięśniach, podwięziach, więzadłach, torebkach stawowych, etc. Obeznanie w temacie fizjologii oraz biomechaniki pozwala fizjoterapeucie dobrać indywidualny trening medyczny, nacelowany na poprawę funkcji pacjenta, utraconej w wyniku kontuzji, czy przewlekłego bólu. Przede wszystkim fizjoterapeuta rozumie potrzeby Twoje i Twojego ciała.
Dlaczego jest to takie ważne?
Tylko indywidualnie dobrana terapia manualna, której efekty zostaną utrwalone poprzez trening, może przynieść pacjentowi ulgę w bólu i zapobiec nawrotowi dolegliwości.
Kiedy możesz udać się do fizjoterapeuty ortopedycznego?
ZAWSZE!
Jeżeli odczuwasz ból, czy dyskomfort, Twoje ciało daje Ci sygnał ostrzegawczy, że może się zadziać coś niepokojącego. W czasie wizyty fizjoterapeuta przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad, podczas którego będzie próbował ustalić przyczynę powstawania dolegliwości. Swoją wstępną tezę potwierdzi badaniem – będzie oceniał postawę ciała, zakresy ruchu, siłę mięśniową, wykona niezbędne testy funkcjonalne, które mają na celu wywołanie typowego bólu, co przybliży go do postawienia prawidłowej diagnozy. W razie wątpliwości odeśle Cię do stosownego specjalisty, ponieważ każdy dobry fizjoterapeuta ortopedyczny potrafi pracować w interdyscyplinarnym zespole.
Jeżeli nie odczuwasz żadnych dolegliwości, możesz również pokazać się u fizjoterapeuty. Dobrym powodem jest sprawdzenie Twojej techniki wykonywania ćwiczeń. Dodatkowo klasyczny masaż leczniczy, tkanek głębokich, powięziowy, czy sportowy, na pewno przyniesie ulgę Twojemu zapracowanemu ciału i głowie, a już z całą pewnością zadziała prewencyjnie! Lepiej jest zapobiegać, niż leczyć.
Mgr. Fizjoterapii Ortopedycznej
Magdalena Szostak
Instagram: @Hope_horsesandpeople
Polecamy również: