Co robić podczas upałów? Top wskazówki, jak przetrwać

9ec1026c5ffea1a9d4d90fcacfdb
Czas czytania: 2 min

Staramy się być na czasie, a zatem dziś doradzamy Wam, jak w czasie upałów możecie przetrwać. Wiadomo, że zmęczenie organizmu w tak wysokich temperaturach rośnie – nie jesteśmy przyzwyczajeni, by tak funkcjonować – a jednak może znajdziemy dla Was kilka wskazówek.

  1. Pij, pij i jeszcze raz pij!

Pij w trakcie upałów. Najlepiej wodę lub wodę z dodatkiem – cytryny, mięty, imbiru, soku owocowego. Staraj się zwiększyć spożycie wody o około 500 ml – 1 l na dobę. Twój organizm, pocąc się, wytraca bowiem nie tylko wodę, ale też zawarte w niej elektrolity i stąd bierze się poczucie zmęczenia, wyczerpania i wiecznej senności. Woda w trakcie upałów wcale nie musi być prosto z lodówki – wręcz jest to niezdrowe dla osób, które mają tendencje do problemów z gardłem. Woda może być lekko schłodzona lub w temperaturze pokojowej. Możesz zastąpić ją chłodną herbatą, ale staraj się unikać słodzonej lemoniady, słodkich herbat z cukrem czy zbyt dużej ilości mrożonej kawy – może ona powodować odwodnienie.

2. Unikaj ekspozycji na pełne słońce

W taki upał w godzinach 12-15 (a niektórzy mówią, że 10-17) należy unikać wychodzenia na pełne słońce, zwłaszcza celem opalania się. Grozi to poparzeniem słonecznym, odwodnieniem, wyczerpaniem i udarem. Jeśli znosisz upały dobrze i chcesz wyjść na zewnątrz właśnie w tych godzinach, wybieraj zacienione miejsca, gdzie słońce przenika przez liście itd. – unikaj pełnej ekspozycji na działanie słońca.

3. Nie spędzaj całego dnia w klimatyzacji

Niestety, jakkolwiek przyjemnie jest znaleźć się w klimatyzowanym pomieszczeniu, należy pamiętać, że ani gwałtowna różnica temperatur (pomieszczenie schłodzone do 22 stopni podczas, gdy temperatura na zewnątrz to 35), ani też długotrwałe oddychanie klimatyzacją nie dają dobrych efektów. Mogą powodować przeziębienie, dolegliwości związane z oddychaniem czy potęgować bóle głowy.

4. Ruszaj się w rozsądnym czasie!

Namawiamy do ruchu zawsze i niezależnie od temperatury. Jednak kiedy na zewnątrz jest aż tak gorąco, warto zaplanować swoje treningi tak, by oszczędzić sobie wpływu słońca na nasze samopoczucie i skuteczność treningową. Jeśli uprawiasz aktywność na świeżym powietrzu, trenuj przed 8 rano albo po 19 – dni są tak długie, że nie powinno to być problemem, za to powietrze robi się świeższe. W miarę możliwości do aktywności wybieraj obszary zadrzewione, by korzystać z cienia. Jeśli uprawiasz sporty w pomieszczeniach, decyzja należy do Ciebie. Może to dobry pomysł skorzystać z klimatyzacji w momencie, gdy na zewnątrz jest gorąco.

Polecamy także:

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Powiązane posty

Nowy producent EMS w Polsce

Czas czytania: 2 min W Polsce pojawił się nowy producent sprzętu EMS. Easy Motion Skin podbija Polski rynek. Na Polskim rynku mamy już kilku producentów i dystrybutorów różnego rodzaju