Cytrusy – wkomponuj je w swój dzień!

popularne-cytrusy-i-ich-wartosci-odzywcze
Czas czytania: < 1 min

Istnieje kilka rodzajów cytrusów, które są dla Nas najbardziej powszechne. W naszym kraju najczęściej kupowane są cytryny, pomarańcze, mandarynki, grejpfruty czy limonki.
Kojarzą nam się różnie, bo i gusta smakowe mamy inne. Słodkie mandarynki, czy pomarańcze lubi większość z Nas, jednak już gorzkawy posmak grejpfruta jest dla wielu nie do przejścia.
Gorzkie, słodkie, czy kwaśnie – dowiedzmy się, dlaczego cytrusy powinny być na stałe wpisane w naszą dietę?

Właściwości zdrowotne cytrusów

 1. Zawierają stosunkowo mało kalorii i dużo wody, dzięki czemu mogą stanowić świetne uzupełnienie płynów. 
  Są dobrym wyborem w kwestii przekąski pomiędzy głównymi posiłkami, ponieważ zawierają błonnik, który daje poczucie sytości. Może Nas to wspomóc w odchudzaniu, a przy okazji obniżyć poziom złego cholesterolu (dzięki większej zawartości błonnika rozpuszczalnego).
 2. Zawierają dużą dawkę witaminy C, która świetnie wzmacnia układ odpornościowy i pomaga w utrzymaniu nieskazitelnej cery. 
  Nie można zapominać również o funkcjach przeciwutleniających i przeciwzapalnych, które są bardzo ważne dla ludzkiego organizmu.
 3. Cytrusy zawierają dużo flawonoidów, które pomagają w obniżeniu ryzyka zachorowania na raka.
  Dzieję się tak dzięki blokowaniu przez nie aktywacji komórek rakowych w organizmie. Oprócz tego flawonoidy chronią przed chorobami układu nerwowego, co jednocześnie wskazuje, że są świetnym pożywieniem dla mózgu.
 4. Ochrona przed powstawaniem kamieni nerkowych.
  Osoby, które częściej jedzą cytrusy, nie miewają raczej problemów z kamieniami nerkowymi – wszystko dzięki temu, że cytrusy podnoszą poziom cytrynianu w moczu, co jednocześnie sprzyja ochronie przed kamicą.
 5. Serce, jak dzwon!
  Cytrusy – dzięki temu, że obniżają poziom złego cholesterolu – chronią nasze tętnice. Są one czyste i nie zapychają się, co prowadzi do poprawienia się stanu układu naczyniowo-sercowego.

Polecamy także:

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Powiązane posty

Nowy producent EMS w Polsce

Czas czytania: 2 min W Polsce pojawił się nowy producent sprzętu EMS. Easy Motion Skin podbija Polski rynek. Na Polskim rynku mamy już kilku producentów i dystrybutorów różnego rodzaju