Depresja to coś więcej niż tylko smutki – Narodowy Dzień Walki z Depresją 2021

Czas czytania: 3 min

Depresja to nie jest stan, w którym po prostu Ci przykro. To choroba, a z chorobą nie walczy się za pomocą tabliczki czekolady i stwierdzenia “Dasz sobie radę”. Depresja to stan, w którym smutek Cię obezwładnia i nie masz chęci do życia, stan, z którego często nie jesteś w stanie wyrwać się bez pomocy lekarza. Od 20 lat w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Walki z Depresją, który przypada 23 lutego. To bardzo ważna data, bo uczy ludzi, by być uważnym na krzywdę innych i świadomym problemów, które nas otaczają.

Typowa depresja to nie tylko zmiany nastroju i ustawiczne uczucie smutku. To także brak zainteresowania życiem własnym i innych, czasem wszechogarniające poczucie beznadziei i pustki, smutek, którego nic nie jest w stanie ukoić. W ślad za tymi objawami często podąża obniżona, a nawet coraz niższa samoocena, zmniejszona aktywność (z powodu braku chęci), zaburzenia apetytu i snu, czasem nawet zawroty głowy. W skrajnych przypadkach pojawia się coraz więcej myśli samobójczych. Kiedy objawy te przeciągają się w czasie i stają się uciążliwe, bo utrudniają normalne funkcjonowanie – to najwyższy czas, by udać się do specjalisty. Czasem sama rozmowa z przyjacielem może nie wystarczyć.

Trochę ubolewam nad tym, że w Polsce, zupełnie inaczej niż np. w USA, nie potrafimy po prostu i bez poczucia wstydu powiedzieć, że leczymy się u psychologa lub psychiatry. To żaden wstyd – to odwaga, że chcemy walczyć o siebie i swoje zdrowie psychiczne. Kiedy jesteśmy chorzy, idziemy do lekarza i nie wstydzimy się o tym opowiadać. Dlaczego choroby psychiczne miałyby być traktowane inaczej?

Ogólnopolsko świętowany Narodowy Dzień Walki z Depresją ma to zmienić i uświadomić nam, jak trudną chorobą jest depresja, a także zachęcić ludzi, by kierowali się po pomoc, jeśli jej potrzebują. My ze swojej strony przede wszystkim chcemy powiedzieć, że jesteśmy dumni z tych, którzy takiego leczenia się podejmują. A także zaznaczyć, że jeśli w swoim otoczeniu masz osoby, które wykazują symptomy depresyjne – staraj się rozmawiać z nimi i spróbować wyczuć, czy nie powinny udać się do psychoterapeuty.

To nigdy nie jest prosta decyzja, dlatego nie warto zmuszać chorego, by ją podejmował. Ale warto być obok, upewnić się, że robimy wszystko, co możemy, by bliska nam osoba czuła wsparcie. Depresja nie zawsze jest przecież chorobą ludzi samotnych, ale często przez depresję w samotność się wpędzamy – i z powodu depresji nie umiemy z niej już wyjść. Decyzja o pójściu na terapię często jest decyzją wymagającą czasu i przemyślenia. Nie jest to prosta sprawa, a leczenie często jest długotrwałe. Osoby, które raz zapadły na depresję, muszą też wiedzieć, że choroba ta (podobnie jak wiele innych chorób o podłożu psychicznym) może w każdej chwili powrócić. Dlatego też zanim podejmą tę trudną decyzję, nie powinny zostawać same.

Bądźmy więc obok.

Polecamy także:

Trener, który został kurierem? – MEGAFORMA

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Powiązane posty