Dieta po operacji chirurgicznego leczenia otylości

gf-nXkf-6FQC-S5JK_chirurgiczne-leczenie-otylosci-1920x1080-nocrop
Czas czytania: 2 min

Chirurgiczne leczenie otyłości, czyli operacje bariatryczne, to metoda leczenia dla osób chorych na tzw. otyłość olbrzymią. Aby poddać się takiemu zabiegowi nieodpłatnie, trzeba dostać od lekarza pierwszego kontaktu skierowanie do chirurga bariatry. Dopiero ten specjalista może ustalić, czy konieczny jest zabieg i ustalić rodzaj operacji bariatrycznej – czy będzie to opaska, rękawowa resekcja żołądka, wyłączenie żółciowo-trzustkowe lub by-pass żołądkowy.

Z punktu widzenia dietetyka klinicznego taka operacja jest ostatecznością i należy podjąć wszelkie działania aby schudnąć w sposób naturalny. Jeśli jest to nie możliwe i pacjent podejmuję się operacji konieczna jest opieka dietetyka klinicznego do 12 miesięcy po zabiegu.

Operacje bariatryczne to często zabiegi ratujące życie. Wykonuje się u osób, które mają wskaźnik BMI powyżej 35 i występuje u nich zespół metaboliczny: m.in. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zaburzenia gospodarki lipidowej lub choroby stawów związane z ich przeciążeniem; lub gdy BMI wynosi 40 i więcej – nawet jeśli nie zdiagnozowano u pacjenta schorzeń będących powikłaniami otyłości. Operacje przeprowadza się u osób w wieku do 65. roku życia. W Polsce wykonuje się je także u nastolatków.
Przeciwwskazaniem są uzależnienia i zaburzenia psychiczne, ale osoby z depresją mogą poddać się operacji bariatrycznej. Zabiegów nie wykonuje też u osób, które mają poważne schorzenia układu oddechowego, krążenia i nerek, dyskwalifikujące do znieczulenia ogólnego.

Szacuje się, że w Polsce ok. 700 tys. osób z otyłością III stopnia wymaga operacji bariatrycznej.

Zabiegi te są zaliczane do tzw. dużej chirurgii. Dlatego też przed ich wykonaniem na kilka dni trzeba pójść do szpitala, gdzie w oddziale internistycznym wykonuje się serię badań, które pozwalają ocenić wydolność oddechową, sprawność układu krążenia. Wykonuje się też badania hormonalne, aby mieć pewność, że otyłość nie jest spowodowana przez zaburzenia hormonalne, np. niedoczynność tarczycy. Przed operacją pacjent jest pod opieką psychologów i dietetyków.Dieta po operacjach bariatrycznych :

Dieta, w zależności od okresu pooperacyjnego i rodzaju operacji bariatrycznej, powinna mieć odpowiednią konsystencję, a ponieważ operacyjne leczenie otyłości znacząco zwiększa ryzyko niedoborów pokarmowych, musi być ona urozmaicona i właściwie zbilansowana.

Stosowanie diety po operacji bariatrycznej ma na celu:

  • kształtowanie prawidłowych zachowań żywieniowych, tj. regularne spożywanie posiłków o odpowiedniej objętości, wartości energetycznej i odżywczej
  • zapobieganie nadmiernemu rozciągnięciu żołądka i ponownemu tyciu
  • zapobieganie niedoborom pokarmowym, m.in. witaminy B12, kwasu foliowego, witaminy D, żelaza, wapnia
  • ograniczenie spożywanych kalorii w celu dalszej redukcji masy ciała
  • zapobieganie objawom niekorzystnym, takim jak ból, wymioty, niedrożność jelit.

Artykuł eksperta

Katarzyna Gąsior

Polecamy także:

Motywacja – to, czego nam brakuje – MEGAFORMA

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Powiązane posty