Jesteś zadeklarowanym kawoszem, czy może sączysz szklaneczkę herbatki przy pracy? Jeśli jesteś kawoszem, to może czas ograniczyć kofeinę na rzecz herbaty, a jeśli lubisz herbatę – mamy dla Ciebie dobre wiadomości. Pamiętaj jednak, że nie każda z herbat ma dobre właściwości i jest zdrowa. Wybieramy dziś dla Ciebie najlepsze alternatywy.

Zielona herbata
Najbardziej znana z towarzystwa. Ma charakterystyczny smak, ale można go lekko zniwelować pijąc herbatę z dodatkami (zielona z jaśminem, cytryną, miętą, etc.). Zielona herbata znana jest z właściwości przyspieszających metabolizm, detoksykujących i antyoksydacyjnych. Oczyszcza wątrobę i nerki poprzez działanie moczopędne.
Czerwona herbata Pu-Erh
Herbata Pu-Erh zwana też czerwoną ma ziemisty smak i przez to nie jest zbyt lubianym napojem. A szkoda! Jej smak można bowiem lekko poprawić tak jak w wypadku zielonej wybierając herbatę z dodatkami (ananas, smoczy owoc, cytryna, pigwa), a właściwości są bardzo pożądane.Pu-Erh redukuje poziom stresu, chroni układ nerwowy, pomaga walczyć z próchnicą (!), działa antybakteryjnie na organizm, reguluje poziom snu wpływając na proces tworzenia melatoniny. Pomaga obniżać cholesterol, a przez wszystkie te właściwości mówi się, że wspomaga proces odchudzania.
Biała herbata
Jest rzadkością i nie należy do tanich, ale warto po nią sięgać. Reguluje ciśnienie krwi, wzmacnia kości i stawy, poprawia wygląd cery, dlatego mówi się, że jest herbatą odmładzającą – poprzez wewnętrzne nawilżanie wygładza i ujędrnia skórę. Wspomaga proces detoksykacji organizmu.

Herbaty ziołowe
Każda z herbat ziołowych jest na swój sposób zdrowa. Ich działanie jest łagodne, zróżnicowane. Znajdziesz herbaty oczyszczające nerki (pokrzywa), moczopędne (żurawina), działające na trawienie (mięta), sen (melisa), głos (szałwia), odporność (lipa)… Można byłoby wymieniać bardzo długo. Zanim sięgniesz po herbatę ziołową, pomyśl przez chwilę, czego od niej oczekujesz i sprawdź to konkretne zioło – na pewno pomoże.
Herbata czarna
Na koniec zostawiliśmy najbardziej popularną, czarną herbatę. Zawarte w niej taniny to tak naprawdę silniejszy środek pobudzający niż kofeina zawarta w kawie. Jednak czarna herbata nie jest tak zdrowa jak jej kolorowe odpowiedniki. Poza tym, że pita wieczorem może być przyczyną bezsenności, ale jej nadmiar odwadnia (podobnie jak nadmiar kawy), a poza tym powoduje drżenie i bóle mięśni, a u osób wrażliwych nawet zawroty głowy i kołatanie serca. Pita z umiarem ma pozytywny wpływ na układ nerwowy – pobudza, ale z tego też względu nie powinna być spożywana przez osoby, które mają problemy z nadciśnieniem i sercem, zwłaszcza w nadmiarze.
Wnioski?
Wybierając napój na dziś, sięgnij po kolorowe herbaty lub napary ziołowe. Możesz je spożyć na ciepło albo na zimno. Kieruj się tym, co potrzebne Ci w danej chwili. Pij herbatę regularnie, jako alternatywę dla wody. Zamiast cukru używaj słodzika lub naturalnych dodatków – soku z cytryny, imbiru, etc.
Polecamy także: