Igrzyska Olimpijskie Tokio 2021 – najciekawsze fakty

tkio
Czas czytania: 2 min

Dziś sport przez duże S, czyli największe zawody sportowe świata – Olimpiada Tokio 2021, nadal budząca kontrowersje. Jeszcze miesiąc temu trwałą dyskusja na temat tego, czy w ogóle się odbędzie i wiemy, że ponad 60% Japończyków tego nie chce. Ale na ten moment Igrzyska planowane są 23 lipca – 8 sierpnia. Poznajmy parę ciekawostek o tej edycji Olimpiady.

Olimpiada w Tokio ma być dość niezwykła. Mimo wielu kontrowersji i przełożenia jej o rok, Japończycy nie zwolnili i planują Igrzyska z przytupem. Znicz Olimpijski zapalony będzie przez latający samochód, w który zainwestowała Toyota, a na miejscu wszędzie będą znajdować się roboty, które za zadanie mają kierować ruchem (ludzi) i wskazywać, gdzie powinni się udać.

Igrzyska nie będą otwarte dla szerokiej publiczności, ale każdy, kto będzie uprawniony do wejścia, wpuszczony zostanie na podstawie identyfikacji twarzy, a opaski magnetyczne zastąpią klucze do pokojów hotelowych. Na Olimpiadę dowozić będą bezobsługowe taksówki, w które również zainwestowała Toyota.

Ze względu na ekologię, Japonia postawiła na dwa ciekawe rozwiązania; po pierwsze medale olimpijczyków wykonane będą ze starych smartfonów – zbierano je już od 2017, by przetopić kilkadziesiąt tysięcy ton zużytych telefonów i stworzyć odpowiednią ilość medali. Po drugie, mimo ogromnych kosztów przedsięwzięcia, cała wioska olimpijska ma być zasilana energią wodorową, podobnie jak autobusy i samochody przewożące olimpijczyków.

Wreszcie, nielicznych którzy znajdą się na miejscu, ma zachwycić sztuczny deszcz meteorytów – jest plan, by granulat, który spala się w atmosferze nie wywołując zanieczyszczeń, wynieść kilkadziesiąt kilometrów w górę i w ten sposób wywołać efekty wizualne widoczne w promieniu do 200 km.

Plany są niesamowite mimo że Olimpiada Tokio 2021 jest imprezą właściwie zamkniętą, jednak weźmy pod uwagę, że planowana była od 2016, zatem długo przed katastrofą, jaką wywołała pandemia. W tej chwili niektóre reprezentacje, w tym Kanada, wycofują swój udział z Olimpiady ze względu na epidemiczną sytuację na świecie, a społeczeństwo jest podzielone w temacie imprezy; jedni chcą poczuć normalność, inni woleliby zachowawczo odwołać Igrzyska, choć pochłonęły już przecież miliony dolarów.

Pozostaje trzymać kciuki, by mimo wszystko Igrzyska odbyły się bez przeszkód i wszystkie zaplanowane atrakcje okazały się sukcesem, a polska reprezentacja przywiozła jak najwięcej smartfonowych medali ;).

Polecamy także:

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Powiązane posty

Nowy producent EMS w Polsce

Czas czytania: 2 min W Polsce pojawił się nowy producent sprzętu EMS. Easy Motion Skin podbija Polski rynek. Na Polskim rynku mamy już kilku producentów i dystrybutorów różnego rodzaju