Ile trwa wprowadzenie dobrego nawyku?

mgf2021
Czas czytania: 2 min

Nie trzy tygodnie, a ponad dwa miesiące. Tyle – zdaniem naukowców – potrzebujemy na zmianę naszych przyzwyczajeń

Każdy, kto choć raz próbował zmienić swoje złe nawyki, wie, że jest to sztuka niełatwa. Potwierdzają to statystyki, według których udaje się to tylko połowie próbujących. Pierwotnie sądzono, że na zmianę nawyku potrzebujemy 21 dni. Okazuje się jednak, że w tej materii trzeba wykazać się zdecydowanie większą konsekwencją i wytrwałością…REKLAMA

W jednym z badań poproszono uczestników o zastanowienie się, jaki nowy, zdrowy nawyk chcieliby wprowadzić do swojego życia. Czy byłaby to zdrowsza dieta, regularne ćwiczenia, a może medytacja? Następnie badanych poinstruowano, aby wybrali jeden z nawyków, np. ćwiczenia i wykonywali je tuż po przebudzeniu.

Następnie, obserwując badanych przez trzy miesiące, naukowcy starali się zrozumieć, jak szybko nowe nawyki wejdą im w krew. Około połowie uczestników nie udało się wdrożenie nowej rutyny, jednak druga połowa utrwaliła nowy nawyk po 12 tygodniach. W niektórych przypadkach nastąpiło to nieco szybciej. Badacze wyliczyli, że średni czas na utrwalenie nawyku wynosił 66 dni. Zwykle też łatwiej było dostosować się do zmian w diecie (średnio 65 dni), niż dodać nawyk regularnych ćwiczeń (średnio 91 dni). Badanie wykazało również, że przegapienie jednego dnia podczas próby zbudowania nowego nawyku nie miało negatywnego na wprowadzenie nowego, zdrowego nawyku.

“Kiedy zastanawiamy się, jak kształtują się nawyki, badania wskazują na cztery kluczowe kroki. Po pierwsze, musimy zdecydować, że nadszedł czas, aby dokonać jakiejś zmiany. Po drugie, musi zapaść decyzja i nastąpić działanie w kierunku tej zmiany, np. rozpoczęcie ćwiczeń czy usunięcie ze spiżarni niezdrowych przekąsek. Jest to trudny krok – wszyscy mamy pomysły, jak poprawić swoje życie, ale zmiana naszych zachowań wydaje się dość trudna” – opisuje w “Psychology Today” dr John Randolph.

Jednak te kroki są najmniejszą przeszkodą. Najcięższa okazuje się – co dość oczywiste – realizacja postanowień. “Przejście do trzeciego etapu kształtowania nawyków może być naprawdę trudne. Ten szczególnie ważny krok wymaga ciągłego powtarzania naszego nowego nawyku. Robienie czegoś tylko raz lub dwa razy w tygodniu to recepta na szybki powrót do punktu wyjścia, dlatego częstsze powtarzanie jest kluczowe dla ustanowienia jakiegokolwiek nawyku stylu życia. Ostatnim krokiem jest powtórzenie czegoś tyle razy, aby stało się to automatyczne. Może to przełożyć się na regularny spacer lub trening na siłowni w każdy wtorek i czwartek po śniadaniu. Z punktu widzenia mózgu coś staje się nawykiem, gdy nie musisz już myśleć o tym celowo, a zamiast tego staje się to automatyczną, bez namysłu wykonywaną czynnością” – tłumaczy naukowiec.

Dodaje, że ważne w tej strategii jest śledzenie postępów, spisywanie celów, ale także uwzględnienie barier, które możemy napotkać po drodze. “Wiemy z własnego doświadczenia i nauki, że utrwalenie nowych nawyków nie jest prostym zadaniem. I tylko traktując ten proces bardziej jako bieg długodystansowy niż sprint, możemy wykształcić nowe nawyki, które przetrwają próbę czasu” – podsumowuje dr John Randolph.

źródło: PAP Life

Polecamy także:

Trenuj online i to zgodnie z trendami! Najpopularniejsze treningi online 2020 – MEGAFORMA

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Powiązane posty

Nowy producent EMS w Polsce

Czas czytania: 2 min W Polsce pojawił się nowy producent sprzętu EMS. Easy Motion Skin podbija Polski rynek. Na Polskim rynku mamy już kilku producentów i dystrybutorów różnego rodzaju