len
Czas czytania: 4 min

Na tapczanie siedzi leń. Nic nie robi cały dzień. Kto z nas nie zna tego wiersza Jana Brzechwy? I kto z nas czasami nie jest leniuszkiem?


Leniuchowanie w swojej istocie nie jest wcale niczym złym. Przy obecnym szybkim tempie życia warto pozwolić sobie na odpoczynek, który jest zdrowy i potrzebny. Jest to konieczne do regeneracji organizmu i relaksu. Poza tym totalny reset pozwala nam spojrzeć na wiele spraw w zupełnie innym świetle, a nawet zebrać nowe pomysły.
Problem jednak zaczyna się wtedy, kiedy leniuchowanie przeciąga się w czasie, kiedy spędzamy czas zupełnie bezproduktywnie (np. grając na komputerze, przeglądając Internet), nie mamy na nic ochoty i ciężko nam się do czegokolwiek zmotywować. Powoli tracimy chęć do działania i tracimy swój potencjał.

Jak pokonać własne lenistwo? Sprawdzone sposoby

*Stwórz sobie odpowiednie warunki – dosłownie. Jeśli Twoim problemem jest przesiadywanie w Internecie – odłącz kabel od niego. Jeśli ciągle grasz na komputerze – schowaj gry. Kiedy masz problem z tym, żeby zmotywować się do ćwiczeń – umów się z kimś, aby poćwiczyć wspólnie. Jeśli trudno Ci się uczyć – idź do czytelni, gdzie nie będziesz miał nic innego do roboty i jedyną opcją będzie zajrzenie do książki.
Takie zachowanie, pozwoli zamknąć Ci różne ścieżki i opcje wyboru. Po prostu go nie masz i w końcu zrobisz to, co musisz. Dzięki temu wyrobisz w sobie odpowiednie nawyki.


*Koniec z narzekaniem – weź sprawy w swoje ręce i działaj. Często kiedy spotka nas coś złego, roztrząsamy, dlaczego tak się stało. Marudzimy, smucimy się i… nic z tym nie robimy. Zostajemy z problemem. Nawet nie staramy się go rozwiązać, a on powoli nas przytłacza. Stajemy się bierni i akceptujemy sytuację, w której się znaleźliśmy, tracąc wszelką energię, aby ją rozgryźć. Dlatego usiądź i pomyśl jakie masz wyjścia z problemów, które napotkałeś. Jeśli nie masz na coś wpływu – po prostu to zaakceptuj.


*Próbuj i eksperymentuj – jeśli coś zrobiłeś i Ci nie wyszło, nie osiadaj na laurach. Próbuj innych rozwiązań. Nie chodź cały czas utartymi ścieżkami i nie powtarzaj ciągle tych samych błędów. One się zdarzają. To normalne, ale nie możesz bez przerwy działać według tego samego schematu. Sprawdzaj różne alternatywy.


*Postaraj się, aby praca była Twoim hobby – chyba nie chcesz spędzać kilku godzin dziennie na robieniu czegoś, do czego się przymuszasz? Samorozwój jest ważny na wielu ścieżkach zawodowych, więc jeśli naprawdę nie będziesz lubił tego co robisz, nigdy nie znajdziesz ochoty na to, aby uczyć się i być w swojej profesji coraz lepszym specjalistą. Poza tym potraktuj pracę zadaniowo – przecież nie możesz wszystkiego przekładać na później prawda?


*Myśl o wyniku – jeśli trudno Ci się do czegoś zmotywować i zwyczajnie odwlekasz to jak tylko możesz, pomyśl o wyniku. Ile satysfakcji Ci da fakt, że to zrobiłeś. Skoncentruj się na efektach.


*Myśl pozytywnie – nie myśl w głowie: „nie chcę mi się”, „ nie mam ochoty” , „nie dam rady”. Wtedy faktycznie tak będzie, bo zwyczajnie w to uwierzysz. Powiedz: „dam radę”, „zrobię to”, „spróbuję” .


*Nie czekaj na idealny moment – nie pocieszymy Cię – taki moment nie nadejdzie nigdy. I musisz zdać sobie z tego sprawę. Dlatego próbuj. Idź do przodu. Jeśli już naprawdę całkowicie ogarnął Cię leń, to i tak postaraj się zrobić choć odrobinę. Krok po kroczku. Jeśli się pomylisz, nic się nie stanie. Nabierzesz cennego doświadczenia. Zawsze jednak będziesz już wiedzieć co i jak zrobić lub jak czegoś nie robić.


*Przygotuj sobie miejsce do pracy – jeśli pracujesz przy biurku, staraj się ograniczyć rzeczy, które mogą Cię dekoncentrować. Postaw na minimalizm. Nie zarzucaj biurka dekoracjami czy zdjęciami. Zrezygnuj z telewizora w pobliżu, a prywatny telefon zostaw poza zasięgiem wzroku. Oczyść przestrzeń.


*Nagradzaj się – małe nagrody są wskazane. Jeśli wykonałeś kawał dobrej roboty i możesz być z siebie dumny, zrób lub kup sobie coś, co sprawi Ci przyjemność. Takie małe „prezenty” dadzą Ci motywację do dalszego działania.


*Planuj – zrobienie planu na dzień czy cały tydzień pozwala trzymać nas w ryzach. To taki pewniak, wokół którego się poruszamy. Z doświadczenia wiemy, że kiedy mamy dokładnie zaplanowany czas doskonale pokonujemy lenistwo. Mamy wytyczoną ścieżkę, po której musimy stąpać i punkty, które trzeba wykonać i odhaczyć. Dlatego warto rozpisywać sobie nawet najmniejsze czynności. Nie odpuszczajmy. Plan pozwala nam się nie zniechęcać, dodaje motywacji i po części mobilizuje do pracy. Organizacja to podstawa!


*Analizuj postępy – jeśli chcesz, schudnąć, ustal dzień w miesiącu, kiedy robisz pomiary i się ważysz. Jeśli piszesz jakąś pracę – wyznacz ile stron powinieneś napisać np. w tydzień. Sprawdzaj to skrupulatnie i nie oszukuj. Oszukiwanie siebie samego, to najgorsza droga jaką można obrać. Z analizowaniem własnych działań jest podobnie jak z planowaniem. Dają poczucie kontroli i perspektywy.


*Dbaj o siebie – zdrowe jedzenie i regularna aktywność da Ci poczucie, że dbasz o siebie i swój organizm. Poza tym Twoje ciało i umysł będzie w dobrej kondycji, a dzięki temu będziesz miał dużo siły i witalności. Odpowiednia dieta i systematyczny ruch zwiększą Twoją energię.


*Nie leż zbyt długo w łóżku – wstawaj zaraz po przebudzeniu, a następnie się rozciągnij. Wylegiwanie w łóżku może rozleniwić Cię na cały dzień. Warto też wcześniej wstawać, aby mieć czas na porządne rozbudzenie się.
I na koniec, coś od czego być może powinniśmy zacząć, ale celowo tego nie zrobiliśmy.

*Zastanów się nad tym, co powoduje, że wstąpił w Ciebie leń? Może jesteś bardzo zmęczony albo niewyspany. Może za dużo pracujesz? Pomyśl. Kiedy określisz co może być powodem Twojego lenistwa, łatwiej będzie Ci z tym walczyć.  W końcu wroga trzeba poznać.

Jak sobie radzić z własnym lenistwem?

Spróbuj wdrożyć zasady, które opisaliśmy wyżej. Powoli i systematycznie pracuje nad sobą. Nie narzucaj sobie zbyt wiele jednocześnie, ale też nie przesadzaj w drugą stronę. Zbyt małe kroki dają małe efekty i nie są dla Ciebie wyzwaniem, które może Cię zmotywować do dalszej pracy nad sobą. Satysfakcja, że coś zrobiłeś ponownie napędzi Cię do pracy. Pomyśl, że to co robisz dla siebie to inwestycja na przyszłość.  Dzięki pracy nad sobą i realizacji założonych celów rozwijasz się jako człowiek, stajesz się mądrzejszy i spełniony życiowo. Czy to nie wspaniałe?

Mamy nadzieje, że wszystkie powyższe wskazówki przydadzą się Wam i wdrożycie je w życie. Dajcie znać jak Wam idzie. Powodzenia!

ProjektSukces

www.projekt-sukces.pl

Polecamy także:

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Powiązane posty

Nowy producent EMS w Polsce

Czas czytania: 2 min W Polsce pojawił się nowy producent sprzętu EMS. Easy Motion Skin podbija Polski rynek. Na Polskim rynku mamy już kilku producentów i dystrybutorów różnego rodzaju