Większość ludzi posiada poważne problemy związane z bólami kręgosłupa. Najczęściej nie oznacza to konkretnych schorzeń pleców, a bardziej dolegliwości stricte bólowe, które wynikają z… no właśnie, przyjrzyjmy się, co to za problemy.

Najczęściej problemy bólowe wynikają z faktu, że przeciętny człowiek trenuje ok. 1 godziny, 3 razy w tygodniu (o ile trenuje!), za to pracuje przy komputerze 8 h dziennie, 5 razy w tygodniu. W trakcie pracy przy komputerze rzadko siedzimy w prawidłowej pozycji, w efekcie więc albo zaokrąglamy plecy, albo pochylamy głowę. Umieszczamy większe obciążenie na przód (pochylając się), co sprawia, że niektóre mięśnie stają się osłabione poprzez fakt, że je “skracamy”, a inne – rozciągają się przez 8 h w nienaturalny sposób.
Oczywiście, pierwszym krokiem powinno być po prostu dodanie do swojego planu dnia większej ilości ruchu. Nie musi to być trening, warto po prostu pamiętać, by kilka razy dziennie wstać, przejść się, przeciągnąć, zrobić dwa skłony… najprostsze ruchy też są skuteczne, a chodzi tylko o zmianę pozycji.
Następnie warto sięgnąć po dodatkowe ćwiczenia. Proste, których zapewne nikt nie lubi wykonywać, bo ich efektem nie jest ani odchudzanie, ani budowanie masy… Za to odciążają plecy i minimalizują bóle. I tak…

- spróbuj przechylać głowę na boki, powoli, ze strony na stronę, mocno dociągając ucho do barku. Aby nie unosić barku odruchowo, możesz jednocześnie odciągnąć bark w dół;
- pochylaj głowę w przód i w tył, powoli, a jednocześnie ściągaj łopatki, by prostować plecy;
- spróbuj spędzić przynajmniej kilka minut dziennie leżąc płasko na podłodze lub na cienkiej macie, próbując docisnąć lekko barki do podłogi, by otwierać klatkę;
- spróbuj w przerwie w pracy usiąść na podłodze (oczywiście, jeśli pracujesz z domu!), na piętach, wyciągając ręce daleko przed siebie i lekko dociskając klatkę do podłogi, wytrzymaj w tej pozycji;
- używaj rollera, by rozluźniać klatkę, barki i inne partie ciała – pamiętaj, że czasem bóle pleców nie tylko prowadzą do złej postawy, ale też wynikają z przykurczów zupełnie innych grup mięśniowych, nie możesz więc skupiać się tylko na plecach – ludzki organizm to naczynie połączone.
Oprócz tych ćwiczeń, nie zapomnij też o treningu wzmacniającym plecy. Jeśli unikasz typowych ciężarów, wykorzystaj np. gumy oporowe – to bardzo dobre narzędzie, które pomoże Ci nie tylko poprawić posturę, ale też wymodelować sylwetkę.
Polecamy także: