Jak spędzić (zdrowe) Święta i nie zwariować?

Jak przeżyć zdrowe Święta?
Czas czytania: 2 min

Święta Bożego Narodzenia to piękny okres. Rodzina, wspólny czas, magiczna atmosfera, prezenty… Czekamy na to nierzadko cały rok! Zadbaj o to, by kilka nieprzemyślanych ruchów nie zniweczyło magicznej atmosfery. Przeczytaj, jak spędzić wyjątkowe i zdrowe Święta.

Tylko spokój nas uratuje

Poza tym, że Święta Bożego Narodzenia są radosnym i magicznym czasem, bywają też pełne stresu i nerwów. W tym roku zadbaj, by zgiełk przygotowań nie przesłonił ci tego, co w Świętach najważniejsze. Wszystkie obowiązki zaplanuj odpowiednio wcześniej. Podziel je wśród członków rodziny. Jeśli czegoś nie uda się wykonać – trudno. Już po krótkim czasie nie będziesz o tym pamiętał. Zapamiętasz za to atmosferę tego czasu – nerwową czy radosną?

Nerwy, stres i sprzeczki niczemu nie służą. Zrób wszystko, by w świąteczny czas wkroczyć ze spokojną głową, w miłej atmosferze. Poza wymiarem religijnym, Święta to także chwila wytchnienia od codziennych obowiązków. Wykorzystaj mądrze ten czas, by nabrać sił i energii do działania.

Równowaga psychiczna to podstawa

Pamiętaj, że Święta Bożego Narodzenia są raz w roku. Nie licz wtedy kalorii, zostaw na boku zdrowe odżywianie. To bardzo ważne – wszyscy to wiemy. Jednak nic się nie stanie, jeśli przez te kilka dni nieco wyluzujesz. Zyska na tym za to twoja psychika. W przeciwnym razie sztywny reżim żywieniowy w trakcie Świąt wywoła stres u ciebie i bliskich. Jeśli natomiast nie dotrzymasz go, choć będziesz próbować, magiczną atmosferę pogrążą twoje wyrzuty sumienia i zły humor. Daj sobie przestrzeń na spróbowanie babcinego makowca czy pysznych śledzi w oleju. Jeśli dbasz o formę na co dzień, te kilka dni na pewno jej nie zrujnuje. Po Świętach z nową energią powrócisz do swoich nawyków.

Podobna zasada obowiązuje w kwestii treningów. Jeśli masz ochotę i czas, by w Święta wykonać trening – zrób to. Jeśli jednak masz się do tego zmuszać i robić go na siłę, lepiej odpuść. Wróć do treningów po Świętach ze zdwojoną mocą.

Święta, Święta i po Świętach… wracaj na zdrowe tory!

Powyższe rady obowiązują jednak jedynie wtedy, gdy pamiętasz, że Święta trwają 3 dni. Znamy takich, co świętowanie rozpoczynają już tydzień wcześniej, kiedy zaczynają się pierwsze przygotowania, i kończą w okolicy Sylwestra, a nawet Trzech Króli. Daleko nam do namawiania cię, byś porzucił swój zdrowy tryb życia na tak długi czas. O ile trzy dni nic nie zmienią, o tyle trzy tygodnie już mogą. No i o ile trudniej będzie po takim czasie wrócić na właściwe tory!

Umiar zawsze wskazany

Pamiętaj, że wspomniane poluzowanie w kwestii zdrowych nawyków żywieniowych nie oznacza całkowitego odpuszczenia. Nie zachęcamy do przejadania się, gdyż umiar zawsze jest wskazany. Jeśli na co dzień jesz zupełnie czysto, takie podejście może wywołać u Ciebie dolegliwości bólowe, a wigilijny wieczór, zamiast przy stole, spędzisz w toalecie. Nie o to chodzi! Spróbuj, według tradycji, każdej potrawy. Jeśli coś wyjątkowo ci zasmakuje, weź dokładkę. Jednak nie doprowadzaj do przejedzenia i uczucia ciężkości, które może zrujnować twoje Święta.

Jeśli podjesz nieco więcej niż zwykle, pewnie trudno będzie ci zrobić intensywny trening. Nie szkodzi! Nic nie stoi na przeszkodzie, byś wybrał się na długi spacer i zabrał ze sobą całą rodzinę. Przyjemne z pożytecznym.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Powiązane posty

Nowy producent EMS w Polsce

Czas czytania: 2 min W Polsce pojawił się nowy producent sprzętu EMS. Easy Motion Skin podbija Polski rynek. Na Polskim rynku mamy już kilku producentów i dystrybutorów różnego rodzaju