Sprawa jest prosta. Idziesz do sklepu i wybierasz najzaje***… Najładniejsze buty sportowe. Widzisz ich cenę i zmieniasz zdanie, bierzesz te na promce, wracasz do domu i wykorzystujesz je do tego sportu, który uprawiasz. Czasem nawet nie zastanawiasz się, dlaczego były stworzone np. specjalnie do biegania. A warto. W końcu po to jakiś naukowiec spędził godziny na pracy, by korzystać z tej wiedzy. Sprawdź więc kilka prostych informacji, a my niebawem rozwiniemy nasze porady…

Jakie buty treningowe znajdziesz? W dzisiejszych czasach – do wszystkiego. Są nawet buty do morsowania (w końcu sport narodowy)! Ale pytanie brzmi: jakie buty będą dla Ciebie dobre.
I odpowiedź zależy od kilku czynników.

- Zastanów się, jaki sport uprawiasz najczęściej – to do niego powinieneś kupić buty. Nie warto inwestować w różne rodzaje obuwia jeśli nie jesteś zawodowcem lub na tyle zapalonym amatorem danego sportu, by uprawiać go regularnie. Ale warto zainwestować w but, który przyda Ci się i zapewni bezpieczeństwo Twoim stopom.
- Określ swój budżet; but sportowy kosztuje od ok. 100 zł do ponad 1000 zł. Łatwiej będzie Ci szukać, jeśli określisz sobie górną granicę.
- Nie kupuj buta na wygląd. Piękne kolorowe Nike nie zawsze będą idealne dla Ciebie. Na dobór obuwia składa się wiele czynników, dlatego nawet jeśli ostatecznie kupisz online, najpierw poczytaj o danym modelu i jeśli masz taką możliwość, przymierz w sklepie. Często np. buty do biegania kupisz o 0,5 rozmiaru większe niż Twoja stopa, bo po prostu inaczej będą niewygodne. Najpierw wybierz odpowiednią funkcjonalność buta, dopiero potem patrz na wygląd.
- Nie bój się pytać. Producenci obuwia często używają skomplikowanych terminów labo nazw zastrzeżonych. Pytaj, sprawdzaj w Google, rozmawiaj. Lepiej wiedzieć przed zakupem, czy dane obuwie jest dla Ciebie.
- Regularnie wymieniaj. Jeśli trenujesz w danych butach trzy razy w tygodniu lub częściej prawdopodobnie najdalej po 6 miesiącach powinieneś je wymienić. Nie chodzi tu o wydanie kolejnych pieniędzy i wymianę na nowszy model – po takim czasie intensywnego użytkowania but traci częściowo swoją amortyzację, a to generuje ryzyko kontuzji.
Zapraszamy Was po bardziej szczegółowe porady w następnym artykule. Tymczasem już określcie swoje budżety… Naprawdę jest w czym wybierać!
Polecamy także: