Jak wybrać dobre buty do treningu? Top 5 porad cz. 1

buty-na-silownie-damskie-jak-wybrac-4-1080x720-1
Czas czytania: 2 min

Sprawa jest prosta. Idziesz do sklepu i wybierasz najzaje***… Najładniejsze buty sportowe. Widzisz ich cenę i zmieniasz zdanie, bierzesz te na promce, wracasz do domu i wykorzystujesz je do tego sportu, który uprawiasz. Czasem nawet nie zastanawiasz się, dlaczego były stworzone np. specjalnie do biegania. A warto. W końcu po to jakiś naukowiec spędził godziny na pracy, by korzystać z tej wiedzy. Sprawdź więc kilka prostych informacji, a my niebawem rozwiniemy nasze porady…

Jakie buty treningowe znajdziesz? W dzisiejszych czasach – do wszystkiego. Są nawet buty do morsowania (w końcu sport narodowy)! Ale pytanie brzmi: jakie buty będą dla Ciebie dobre.

I odpowiedź zależy od kilku czynników.

  1. Zastanów się, jaki sport uprawiasz najczęściej – to do niego powinieneś kupić buty. Nie warto inwestować w różne rodzaje obuwia jeśli nie jesteś zawodowcem lub na tyle zapalonym amatorem danego sportu, by uprawiać go regularnie. Ale warto zainwestować w but, który przyda Ci się i zapewni bezpieczeństwo Twoim stopom.
  2. Określ swój budżet; but sportowy kosztuje od ok. 100 zł do ponad 1000 zł. Łatwiej będzie Ci szukać, jeśli określisz sobie górną granicę.
  3. Nie kupuj buta na wygląd. Piękne kolorowe Nike nie zawsze będą idealne dla Ciebie. Na dobór obuwia składa się wiele czynników, dlatego nawet jeśli ostatecznie kupisz online, najpierw poczytaj o danym modelu i jeśli masz taką możliwość, przymierz w sklepie. Często np. buty do biegania kupisz o 0,5 rozmiaru większe niż Twoja stopa, bo po prostu inaczej będą niewygodne. Najpierw wybierz odpowiednią funkcjonalność buta, dopiero potem patrz na wygląd.
  4. Nie bój się pytać. Producenci obuwia często używają skomplikowanych terminów labo nazw zastrzeżonych. Pytaj, sprawdzaj w Google, rozmawiaj. Lepiej wiedzieć przed zakupem, czy dane obuwie jest dla Ciebie.
  5. Regularnie wymieniaj. Jeśli trenujesz w danych butach trzy razy w tygodniu lub częściej prawdopodobnie najdalej po 6 miesiącach powinieneś je wymienić. Nie chodzi tu o wydanie kolejnych pieniędzy i wymianę na nowszy model – po takim czasie intensywnego użytkowania but traci częściowo swoją amortyzację, a to generuje ryzyko kontuzji.

Zapraszamy Was po bardziej szczegółowe porady w następnym artykule. Tymczasem już określcie swoje budżety… Naprawdę jest w czym wybierać!

Polecamy także:

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Powiązane posty

Nowy producent EMS w Polsce

Czas czytania: 2 min W Polsce pojawił się nowy producent sprzętu EMS. Easy Motion Skin podbija Polski rynek. Na Polskim rynku mamy już kilku producentów i dystrybutorów różnego rodzaju