Jakie dolegliwości czyhają najczęściej na nasze jelita?

jelita.
Czas czytania: 2 min

Bardzo często zdarza się nam, że z bliżej nieokreślonych powodów, przewlekle boli nas brzuch i towarzyszą temu inne, nieprzyjemne objawy. Nie zawsze musi to oznaczać stan chorobowy, jednak są dwa – bardzo częste – schorzenia, które czyhają na nasze jelita. Poznajmy je.

Zespół jelita drażliwego jest przewlekłą chorobą układu pokarmowego, która polega na powracających zaburzeniach pracy jelit oraz ich nadreaktywności. Dolegliwość charakteryzuje się zaburzeniami oddawania stolca, takimi jak biegunki i zaparcia. Bardzo często możemy zauważyć pozajelitowe objawy jak bóle pleców, zaburzenia depresyjne, uczucie zmęczenia czy problemy seksualne.

Przyczyny IBS:

  • Infekcje
  • Alergie pokarmowe
  • Nadwrażliwość trzewna
  • Stres

Zespół jelita drażliwego diagnozowany jest, gdy ból nawraca w obrębie jamy brzusznej, trwa minimum jeden dzień w tygodniu w ciągu ostatnich 3 miesięcy oraz towarzyszą mu minimum dwa objawy:

  • Zmiana konsystencji stolca
  • Zmiana częstości wypróżnień
  • Zależność wystąpienia bólu od wypróżnienia

Rozpoznanie występuje po szczegółowym wywiadzie, badaniu oraz ocenie objawów przez lekarza.

Aby uśmierzyć dolegliwości ze strony układu pokarmowego warto zastosować dietę Low FODMAPS, która polega na eliminacji łatwo fermentujących sacharydów i polioli (fruktoza, laktoza, fruktany, słodziki)

Warto dodać suplementację przeciwzapalną. Witamina D3, omega 3 oraz kurkumina wpłynie na poprawę samopoczucia, zmniejszy objawy oraz poprawi jakość życia. Dobrym dodatkiem jest probiotyk, szczególnie polecanym przy IBS jest Lactobacillus plantarum 299v.

Zadbaj o aktywność fizyczną poprzez jogę, spacer, naukę radzenia sobie ze stresem oraz sen.

Kolejnym zaburzeniem układu pokarmowego jest SIBO czyli choroba charakteryzująca się znacznym wzrostem liczebności bakterii, ponad 10jtk/g bądź obecnością w jelicie cienkim nietypowych bakterii – normalnie bytujących w jelicie grubym albo w ogóle niezasiedlających organizmu człowieka. SIBO odpowiedzialne jest za występowanie uciążliwych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, które przypominają objawy zespołu jelita nadwrażliwego (IBS).

Przerost bakterii w jelicie cienkim, charakteryzuje się najczęściej uporczywymi wzdęciami (w których brzuch potrafi przypominać brzuch w zaawansowanej ciąży) , bardzo częstymi biegunkami, czy zaparciami.

SIBO diagnozuje się wykonując test wodorowo-metanowy z laktulozą.

Przyczyny:

  • Leki zobojętniające kwas solny w żołądku,
  • Zaburzenia hormonalne
  • Infekcje
  • Antybiotyki
  • Cesarskie cięcie

Leczenie SIBO jest trudne i uciążliwe. Jest to schorzenie ciągle stanowiące pewną zagadkę w medycynie. Wiemy o nim zdecydowanie za mało. Przechodząc chorobę, warto współpracować z lekarzem oraz dietetykiem oraz wspomóc się ziołami, probiotykami ze szczepu Bifidobacterium, a także suplementami takimi jak: witamina B, berberyna, imbir, olejek z oregano.

Zaburzenia w obrębie jelit mogą powodować niedobory pokarmowe, głównie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E, K oraz z głupy B, a także zaburzeniami wchłaniania tłuszczu.

Wyżej wymienione uciążliwości związane z naszymi jelitami są najczęściej spotykane wśród ludzi. Warto jest dbać o dietę, higienę życia, ale także nie zaniedbywać badań twierdząc np. „To tylko ból brzucha”…

Jelita to tzw. „drugi mózg” – jeśli ich praca jest zaburzona, to ma to wpływ na funkcjonowanie absolutnie całego organizmu.

Joanna Bałdyga – studentka fizjoterapii, specjalista ds. żywienia

Polecamy także:

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Powiązane posty

Nowy producent EMS w Polsce

Czas czytania: 2 min W Polsce pojawił się nowy producent sprzętu EMS. Easy Motion Skin podbija Polski rynek. Na Polskim rynku mamy już kilku producentów i dystrybutorów różnego rodzaju