Trenujesz, trenujesz, rzeźbisz swoje ciało i masz poczucie, że masz też nad tym kontrolę. A potem nagle okazuje się, że robisz to samo, a efekty znikają. Najpierw zatrzymujesz się w miejscu, potem czujesz, że wręcz jest coraz gorzej. TAK BYĆ NIE MOŻE, przecież nic się nie zmieniło w Twojej rutynie. Właśnie… Więc może trzeba coś zmienić!

Jeśli dotychczasowe działania nie przynoszą efektu… Zmień rutynę, a nie swój cel! Dlatego jeśli czujesz, że Twój trening nie działa, zacznij go zmieniać.
Jak dostosować plan treningowy do swoich potrzeb i kiedy wiemy, że efekty przestały się pojawiać? Jeśli wykonujesz swój plan treningowy około 3 miesięcy, jest normalne, że efekty przestają być powalające. Po 3 miesiącach standardowo zmieniamy plan treningowy na zupełnie nowy. Jeśli jednak podejmujesz nowy plan treningowy i ćwiczysz ok. 4 tygodni, nie widząc żadnych efektów to znaczy, że coś jest nie tak. Dlatego warto dokumentować efekty swoich treningów np. cotygodniowym zdjęciem – wtedy też monitorujesz, co się dzieje.
Tak, to normalne, że po pierwszym “uderzeniu”, kiedy tkanka tłuszczowa po prostu znikała, a Ty wyglądałeś coraz lepiej, efekty treningowe nie są już tak spektakularne. Jednak zawsze powinno dochodzić do przynajmniej minimalnych zmian i jeśli przez dłuższy czas tak się nie dzieje, może warto dostosować trening lub sprawdzić, jakie inne elementy pomijasz. Jeśli z Twoim treningiem i dietą wszystko w porządku, zastanów się, czy:

- odpowiednio śpisz – regeneracja we śnie jest kluczowa dla efektów treningowych. Jeśli nie wysypiasz się lub Twój sen nie jest dobrej jakości, trening nigdy nie przyniesie tak dobrych efektów, jakie powinien.
- odpowiednio jesz – dieta może być zdrowa, ale niedobra dla Ciebie. Może się zdarzyć, że jest po prostu niedobrana. Może jesz za mało, za dużo, może makro nie takie, a może spożywasz produkt, którego nie powinieneś.
- czy w Twoim życiu występuje nadmiar stresu? Wszyscy jesteśmy zestresowani! Ale to nie znaczy, że musi to dominować nasze życie. Jeśli czujesz, że nie możesz skupić się na pracy, treningu czy życiu z powodu stresu to ewidentnie znaczy, że jest go za dużo. Może to stopować Twoje rezultaty treningowe.
- czy po ostatniej zmianie treningu dostosowałeś obciążenia do swoich potrzeb? Zmienić trening to jedno, ale może jesteś juz dużo dalej niż myślisz i możesz zwiększyć obciążenie? Może właśnie dlatego Twoje treningi stanęły w miejscu.
Jeśli wszystkie powyższe elementy są u Ciebie spełnione, warto wrócić do treningu. Może po prostu potrzebujesz innego bodźca, niż dostarczasz w danym momencie. Może warto wprowadzić nowe ćwiczenie, nowy sprzęt lub nowy trening. To zawsze skutkuje.
Polecamy także: