Kluby fitness przeżywają prawdziwe załamanie. Jak długo jeszcze branża fitness wytrzyma?

zamknięcie branży fitness
Do 17 stycznia planowane jest zamknięcie klubów fitness. Nikt się już jednak nie łudzi, że od 18 stycznia siłownie zostaną otwarte ponieważ Minister Zdrowia zapowiedział, że branża fitness jest na samym końcu przy ponownych otwarciach. Jak długo jeszcze właściciele będą w stanie wytrzymać w takich warunkach?
Czas czytania: 4 min

Do 17 stycznia planowane jest zamknięcie klubów fitness. Nikt się już jednak nie łudzi, że od 18 stycznia siłownie zostaną otwarte ponieważ Minister Zdrowia zapowiedział, że branża fitness jest na samym końcu przy ponownych otwarciach. Jak długo jeszcze właściciele będą w stanie wytrzymać w takich warunkach?

Jak możemy zobaczyć w mediach społecznościowych pojawiają się informację, że od 4-6 stycznia otwierają się ponownie poszczególne kluby fitness w tym Fitness Academy oraz Platinium Gym&Fitness z Łowicza.

Kluby zastrzegają, że otwarte będą zgodnie z obecnym rozporządzeniem, które jak przypominamy według niektórych kancelarii prawnych nie jest odpowiednio podparte ustawą co w związku z tym wykracza poza granice prawa i jest sprzeczne z konstytucją. Czytając na facebooku i stronie kancelarii LEGA ARTIS możemy zobaczyć :

“Zgodnie z Artykułem 46b pkt 2 ustawy o chorobach zakaźnych pozwala on jedynie na czasowe ograniczenie określonych zakresów działalności przedsiębiorców, nie upoważnia, zatem rządu Prawa i Sprawiedliwości na czele z Ministrem od sprawa bezpieczeństwa do wyłączenia w całości danego typu działalności przedsiębiorców.

Rozporządzenie zakazujące określonym branżom w ogóle prowadzenia jakiejkolwiek działalności do 17.01.2021 wydane jest bez podstawy prawnej, gdyż:

  • jest to zakaz, a nie ograniczenie
  • nie dotyczy określonych zakresów działalności danej branży, lecz generalnie danego typu działalności, jako takiej, np. wszystkich salonów masażu we wszystkich możliwych zakresach (wg klasyfikacji PKD).

    W tym miejscu należy również stwierdzić jednoznacznie, iż, nawet w stanie klęski żywiołowej dopuszczalne byłoby jedynie OGRANICZENIE działalności gospodarczej przedsiębiorców, a nie jej całkowite zamknięcie jak czyni bezprawnie rząd. ”

    Do całości wpisu odsyłamy na fanpage kancelarii :

https://www.facebook.com/lega.artis/posts/1130326147426779

Jakie obostrzenia sanitarne obowiązują klubowiczów w fitness klubach?

  • każdorazowa dezynfekcja rąk przy wejściu oraz wyjściu, do przestrzeni wspólnej obowiązkowo w maseczkach
  • przynosimy ze sobą ręcznik, którego używamy podczas treningu na maszynach i podczas zajęć fitness (rozkładamy ręcznik na matach)
  • po skończonym treningu obowiązkowa dezynfekcja sprzętu z którego korzystaliśmy
  • zachowanie odpowiedniego dystansu od siebie

Na jakich zasadach mogą obecnie funkcjonować siłownie i kluby fitness?

Większość klubów, które obecnie działają w jakiejkolwiek formie to stowarzyszenia, kluby, które przygotowują zawodowych sportowców (czyli takich, którzy mają podpisane kontrakty z federacjami i dostają za to pieniądze, reprezentantów kadry narodowej, tych, którzy mają stypendia sportowe).
Druga opcja to sportowa działalność edukacyjna w formie pozaszkolnej. Odbywa się to na PKD 85.51, który nie widnieje na liście działalności niedozwolonych w tym okresie.
Opinie prawników są jednoznaczne – możemy wykonywać w ten sposób prowadzenie działalności gospodarczej. Jednak strach przed karą administracyjną wydaje się być większy bo z tego powodu spore grono osób się poddaje i nie otwiera swojej działalności z w tym okresie.

Również w poście kancelarii LEGA AGRIS możemy doczytać:

“Przypominamy, iż obecna sytuacja prawna po dokonaniu nowelizacji ustawy wyklucza możliwość karania przez sanepid karami administracyjnymi osób, które nie przestrzegały w czasie przeszłym rzekomo określonych nakazów i zakazów i ponieważ za pomocą art. 15 pkt 7 ustawy nowelizującej ustawodawca dokonał zmiany ustawy o zapobieganiu chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2020r. poz. 1845) poprzez nadanie nowego brzmienia jednemu z art 48a.

(…)

“Sanepid obecnie nie posiada możliwości nakładania jakichkolwiek kar na osoby, które nie stosują się do bezprawnych nakazów i zakazów…”

Jak długo branża fitness wytrzyma zamknięcie?

Widzimy już coraz więcej ogłoszeń o sprzedaży klubów czy sprzętu po zamknięciach siłowni. Tych ogłoszeń z miesiąca na miesiąc przybywa, a obawiamy się, że będzie przybywać z tygodnia na tydzień. Totalna dezinformacja doprowadziła do tego, że nikt nie wie co faktycznie może, a czego nie może i w efekcie nie robi nic co mogło by się przyczynić do ewentualnych konsekwencji. Brzmi to dość strasznie bo czyn zabroniony kojarzy nam się z przestępstwem, a tutaj chodzi o działalność klubów sportowych i działalności rekreacyjnej.

Federacja NAC jak również PSKFiTS (Polskie Stowarzyszenie) opoublikowały na swoich stronach komunikaty, że w związku z obecną sytuacją aby umożliwić swoim zawodnikom dalsze przygotowywanie się do sezonu startowego powołuje wszystkich swoich zawodników do kadry narodowej. Taki zabieg pozwoli każdemu zawodnikowi posiadającemu ważną licencję zawodniczą w tych organizacjach da prawo do trenowania na otwartych dla tego celu obiektach. Wydaje się być to skutecznym rozwiązaniem, które dostosowuje się do brakującemu logiki działań rządu.

Zastanawia również fakt, że przy poprzednich zamknięciach to głównie kosmetyczki, fryzjerzy i salony tatuażu budziły największy niepokój obok branży fitness dla władzy. Dzisiaj jednak mamy sytuację, w której pozostałe wymienione branże działają, a kluby fitness nie. Nie doszukujemy się już logiki w działaniach jak inni przedstawiciele branży fitness. Sądzimy, że realnie ponowne otwarcia mogą nastąpić pod koniec lutego.

Kiedy nastąpi normalność? Nie wiemy czy normalność wróci w ogóle patrząc na działania obecnej władzy i tego co się dzieje w innych krajach. Ten rok jak poprzedni będzie bardzo ciężki dla przetrwania branży fitness zwłaszcza, że sami użytkownicy klubów coraz częściej wybierają trening w domu i na powietrzu zmęczeni kolejnymi obostrzeniami i zamknięciami.

Jak wynika z deklaracji klubowiczów może dojść do spadku członkostw nawet o 60% co było by śmiercią dla wielu przedsiębiorstw. Wzrost notują natomiast treningi online, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nawet ci, którzy sceptycznie podchodzi do tego rodzaju usługi obecnie z zaciekawieniem obserwują rynek. Cieszy fakt, że społeczeństwo chce się ruszać nawet jeśli z trenerem online. Z drugiej strony martwi przyzwyczajenie do takich treningów i brak powrotu po otwarciu do klubów. Z jednej strony branża musi się jakoś dostosować do obecnej sytuacji z drugiej zaś jeśli przekona klienta do dużej wartości w treningach online może tym samym podciąć sobie gałąź na której siedzi.

Jeśli ten artykuł był dla Ciebie pomocny udostępnij go znajomym.

Polecamy także:

Rozpisał mu cykl treningowy i zniszczył zdrowie

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Powiązane posty