Leki i płyny – co i jak przyjmować, a czego ze sobą nie łączyć?

czym-nie-popijac-lekow-nie-zawsze-najlepsza-jest-woda-2469195
Czas czytania: 3 min

To, jakie leki łączymy ze sobą i czym je popijamy, wpływa na ich przyswajalność. Niektóre leki przyjmowane jednocześnie hamują bądź nasilają działanie. Sprawdź, czego lepiej nie przyjmować razem oraz czym odpowiednio popijać?

________________________________________________

POPIJANIE

Kawa i herbata

Nigdy nie powinniśmy popijać leków herbatą, czy kawą, ponieważ zawarte w nich garbniki zmniejszają wchłanianie i osłabiają działanie niektórych minerałów. Co więcej, w przypadku probiotyków, ciepło z tych napojów może niszczyć  „dobre” kultury bakterii – sprawiając, że suplement w ogóle się nie wchłania. Kawa może także zmieniać działanie wielu leków. Część z nich w wyniku interakcji podnosi stężenie kofeiny we krwi, co skutkuje drażliwością, bezsennością i wzmożoną nerwowością.

Sok grejpfrutowy i pomarańczowy oraz zielona herbata

Sok z grejpfrutów sam w sobie jest dobry i zdrowy (oczywiście ten świeżo wyciskany!). Jednak popijanie nim leków nie będzie już dobrym (i na pewno zdrowym) pomysłem.
Ów sok zawiera flawonoidy i furanokumaryny, które wchodzą w silne interakcje z wieloma lekami. Wspomniane związki są metabolizowane przez – znajdujące się w wątrobie i jelicie – izoenzymy cytochromu P450. Kiedy sokiem popijamy lek, który również jest metabolizowany przez te same izoenzymy, to następuje ich blokada. Izoenzymy wówczas zajmują się metabolizmem składników soku, a nie przemianą leku. Wówczas stężenie leku we krwi wzrasta.

Udowodniono, że popijanie sokiem grejpfrutowym jednej dawki statyn (leków obniżających cholesterol), daje takie samo stężenie substancji leczniczej we krwi, co przyjmowanie 12 tabletek tego samego leku w duecie z wodą! Należy pamiętać, że podwyższone stężenie leku utrzymuje się przez długi okres czasu, co jest oczywiście toksyczne dla organizmu – może doprowadzić do nasilenia działań niepożądanych, a w skrajnych przypadkach do zatrucia. Podobne działanie do soku z grejpfrutów ma zielona herbata.

*Wyjątkiem – gdzie pożądane jest popijanie sokiem (tyle, że pomarańczowym) – są suplementy diety z żelazem. Zawarta w soku witamina C zwiększa wchłanianie suplementu.

Woda

Tutaj należy napisać tak naprawdę tylko jedno zdanie: Leki najlepiej popijać czystą, przegotowaną wodą.PRZYJMOWANIE LEKÓW I SUPLEMENTÓW

Suplementy diety w połączeniu z innymi lekami

Zioła i suplementy stanowią często świetne uzupełnienie leczenia, bądź poprawy jakości zdrowia. Niestety, wiele z nich nie zostało przetestowanych pod kątem interakcji z innymi ziołami,suplementami, lekami lub żywnością. Szczególną ostrożność należy zachować, przyjmując leki przeciwzakrzepowe (leki rozrzedzające krew tj. warfaryna lub aspiryna), środki uspokajające, leki przeciwdepresyjne, leki przepisywane na problemy z sercem, nadciśnieniem i epilepsją. Niektóre suplementy mogą wzmocnić działanie tych leków.

Środki przeciwbólowe i witamina C

Witamina C wzmacnia działanie środków przeciwbólowych takich jak paracetamol i aspiryna. Ponadto pomaga chronić wątrobę i nerki przed uszkodzeniem wywołanym paracetamolem, a także przedłuża działanie leków przeciwbólowych.

Leki na ciśnienie krwi i cynk

Inhibitory ACE stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi lub niewydolności serca mogą prowadzić do niedoborów cynku – szczególnie gdy są stosowane z lekami moczopędnymi. Brak cynku może prowadzić do osłabienia zmysłu smaku i obniżonej odporności.

Kortykosteroidy, wapń i witamina D

Osoby długotrwale przyjmujące doustne kortykosteroidy (hormony steroidowe) są narażone na zwiększone ryzyko osteoporozy. Zalecane jest przyjmowanie wapnia i witaminy D.

Antybiotyki i witamina K

Długotrwałe stosowanie antybiotyków może hamować produkcję czynników krzepnięcia zależnych od witaminy K, a także zabijać bakterie probiotyczne, które produkują dla organizmu witaminę K. Stosując antybiotyki – przez dłuższy czas – warto jednocześnie suplementować witaminę K.

Antybiotyki i probiotyki

Niestety prawdą jest, że antybiotyki pomagając na jedno – szkodzą na inne. Poza zbijaniem bakterii, której są dedykowane, mogą jednocześnie wyjaławiać mikroflorę jelit. Może to wywoływać skutki niepożądane, jak biegunka czy rozwój zespołu jelita drażliwego. Przyjmowanie probiotyków pomaga uzupełnić te żywe kultury bakterii i zawsze powinny być przyjmowane razem z antybiotykiem.

Statyny i koenzym Q10

Statyny obniżają poziom cholesterolu poprzez hamowanie enzymu wątrobowego (reduktazy HMG-CoA). Enzym ten jest również potrzebny do wytworzenia koenzymu Q10 do produkcji energii w komórkach. Statyny mogą zmniejszać o połowę stężenie koenzymu Q10 w ciągu dwóch tygodni, co może wywołać bóle mięśni i osłabienie.

Środki antykoncepcyjne, witaminy z grupy B i magnez

Środki antykoncepcyjne zaburzają wchłanianie witamin z grupy B oraz magnezu. Stosując antykoncepcję – zwłaszcza przez dłuższy czas – warto regularnie badać poziom witaminy B oraz magnezu i dostosowywać suplementację do wyników.

Polecamy także:

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Powiązane posty

Nowy producent EMS w Polsce

Czas czytania: 2 min W Polsce pojawił się nowy producent sprzętu EMS. Easy Motion Skin podbija Polski rynek. Na Polskim rynku mamy już kilku producentów i dystrybutorów różnego rodzaju