Lockdown w całej Polsce

lockdown
Czas czytania: 2 min

 Od poniedziałku w całym kraju obowiązywać będzie częściowy lockdown – taki, jak już obowiązuje w czterech województwach. Potrwa co najmniej do 9 kwietnia.

Koniec z podróżami, zakupami, wieczornymi wyjściami do kina.

Na dzisiejszej konferencji Adam Niedzielski przekazał szereg nowych obostrzeń, którymi będzie objęta cała Polska.

Dzisiaj wszyscy jesteśmy pod wrażeniem przekroczenia bariery psychologicznej, jeżeli chodzi o kolejne liczby zachorowań. Trzecia fala pandemii “narasta i przyspiesza”. Stoi za tym brytyjska mutacja SARS-CoV-2, która odpowiada już za ponad połowę zachorowań na COVID-19 w Polsce.

Minister zdrowia podkreślił, że rosną nie tylko liczby zachorowań na COVID-19, ale też np. liczby zleceń lekarzy pierwszego kontaktu na testy na obecność koronawirusa oraz liczby zajętych łóżek (obecnie zajętych jest 72 proc.) i respiratorów (74 proc.).

Dlatego też wydaliśmy polecenie wojewodom o przyspieszeniu przekształcania łóżek ze zwykłej infrastruktury na infrastrukturę covidową – tłumaczył szef MZ. Wyjaśnił, że ok. 8 tys. dodatkowych łóżek ma się dzięki temu pojawić w najbliższych dniach.

Nowe obostrzenia:

  • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
  • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
  • zamknięte sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
  • zamknięte stoki narciarskie;
  • zamknięte kluby fitness i siłownie;
  • zamknięte obiekty sportowe.

Coraz więcej osób spekuluje, że otworzą odmrażanie gospodarki rozpocznie się po majówce. Obawiają się również ponownego zamknięcia we wrześniu/październiku. Jak będzie? Postaramy się informować Was na bieżąco.

Polecamy także:

Na otyłość cierpi 800 mln ludzi na świecie. Największa choroba naszych czasów – MEGAFORMA

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Powiązane posty

Moc niacyny – mocą Twojej skóry

Czas czytania: 3 min Przy obecnym rozwoju kosmetologii i idącej za tym medycyny estetycznej – istnieje cały szereg zabiegów i środków stosowanych w celu poprawy wyglądu i kondycji naszej skóry.