Lockdowny i kwarantanny przyczyniają się do cięższego przebiegu Covid-19? Tak! I nie tylko…

stay-home-lockdown-yellow-restriction-ribbon-background_1017-24767
Niedawno pojawiło się nowe badanie które pokazuje, że najczęstszym powodem hospitalizacji w USA z powodu Covid-19 są cztery choroby pojawiające się u praktycznie wszystkich osób: otyłość, cukrzyca, nadciśnienie oraz choroby serca.
Czas czytania: 2 min

Niedawno pojawiło się nowe badanie które pokazuje, że najczęstszym powodem hospitalizacji w USA z powodu Covid-19 są cztery choroby pojawiające się u praktycznie wszystkich osób: otyłość, cukrzyca, nadciśnienie oraz choroby serca.

Ryzyko cięższego przebiegu choroby jest zdecydowanie większe u osób, które cierpią na powyższe schorzenia. Ze wszystkich osób hospitalizowanych w USA aż 30% to osoby otyłe. 26% to osoby z nadciśnieniem tętniczym, 21% to osoby z cukrzycą a 12% z chorobami serca. Jaki jest wniosek? Zdecydowaną większość hospitalizacji można było uniknąć gdyby ludzie zdrowo się odżywiali i uprawiali sport. Dlaczego? A no dlatego, że wszystkie te choroby są ściśle powiązane z niewłaściwym odżywianiem się oraz brakiem aktywności fizycznej.

Nasuwa się więc pytanie, dlaczego zdrowy styl życia jest bagatelizowany przez władze, które tak usilnie próbują walczyć z pandemią. Obiekty sportowe są zamknięte niemalże już od roku a nadwaga oraz otyłość stają się coraz większym problemem. Zważając na powyższe dowody naukowe można stwierdzić, że najlepszą walką z pandemią jest promocja zdrowego stylu życia: zmiana nawyków żywieniowych oraz wprowadzenie aktywności fizycznej, które w dość krótkim czasie mogą poprawić zdrowie metaboliczne. Liczba osób potrzebująca hospitalizacji mogłaby spaść nawet o 64%!

Takie zabiegi jak kwarantanny i lockdowny przyczyniają się do tego, że osoby zamknięte we własnych czterech ścianach częściej sięgają po niezdrowe jedzenie, zaprzestali uprawiać sport ze względu na zamknięte obiekty sportowe a bardzo często brakuje im nawet zwyczajnej podstawowej aktywności fizycznej w ciągu dnia np. ze względu na pracę zdalną. Wydaje się więc, że taka walka z pandemią może mieć o wiele poważniejsze skutki niż nam się mogło wydawać, i to nie związane z Covid-19.Źródło:

1.O’Hearn, M., Liu, J., Cudhea, F., Micha, R., & Mozaffarian, D. (2021). COVID-19 hospitalizations attributable to cardiometabolic conditions in the U.S.: A comparative risk assessment analysis. Journal of the American Heart Association.
2.https://www.eurekalert.org/pub_releases/2021-02/tuhs-set022321.php

Przeczytaj również:

Daisy Cieślak

Social Media

Najpopularniejsze

Zapisz się do newslettera

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Powiązane posty