Magnez jest minerałem nazywanym „pierwiastkiem życia”, bowiem kiedy nowe życie powstaje – zaczyna on być aktywny jako pierwszy.
Ciekawym pozostaje fakt, iż magnez jest tym minerałem, który nigdy „nie znika”.
Jego stężenie w surowicy krwi utrzymuje się zawsze na tym samym poziomie (między 0,8 a 1,3 mmol/l), jednakże głównym miejscem odkładającego się magnezu są kości (ok. 60%).
Nasze mięsnie gromadzą go prawie 30%, z kolei z narządów wewnętrznych najwięcej magnezu gromadzi się w sercu. Już po tych informacjach możemy wywnioskować, jak ważnym jest ten pierwiastek dla funkcjonowania całego organizmu człowieka.
Magnez, a serce
Większość reakcji biochemicznych – które zachodzą w organizmie człowieka – zachodzi właśnie dzięki magnezowi. Inicjuje on działanie 300 enzymów, a te mają wpływ na realizowanie większości wspomnianych reakcji. Zagwarantowanie większego spokoju i stabilności (co ma wpływ także na pracę serca) również jest powiązane z magnezem. Syntetyzuje on hormony stresowe, dzięki czemu łatwiej znika napięcie.
Jak pokazało wiele prac naukowych, ilość magnezu w organizmie oddziałuje na cały system sercowo – naczyniowy. Jest zasadniczym elementem mineralnym dla działania naczyń krwionośnych.
Początkowy stan niedoborów magnezu w sercu i naczyniach krwionośnych jest przez ludzi często niezauważany. Niestety – już te małe zmiany wywołują zaburzenia w funkcjonowaniu układu krwionośnego.
Układ nerwowy
Magnez wobec funkcjonowania układu nerwowego, to kolejna bardzo ważna kwestia przy funkcjonowaniu organizmu. Ogromne znaczenie ma tutaj udział magnezu w procesach syntezy i rozpadu kwasu adenozynotrójfosforowego ATP ( w uproszczeniu stanowi on nośnik energii chemicznej używanej w metabolizmie komórki). Proces tworzenia i magazynowania ATP dobrze usprawnia ośrodkowy układ nerwowy – czyli mózg.
Konsekwencją tego wpływu jest fakt, że dzięki magnezowi poprawia się uwaga, koncentracja i pamięć. Jest to możliwe dzięki temu, że magnez przyczynia się do zapewnienia komórkom mózgowym energii pod postacią glukozy – powstającej w wyniku spalania węglowodanów.
Odnosząc się do układu nerwowego, nie sposób nie wspomnieć o naszej głowie (zwłaszcza, jeśli mamy tendencje do jej bólu). Magnez zabezpiecza tętnicę mózgową w dobrze funkcjonujący przepływ krwi – tym samym trzeba wziąć pod uwagę konieczność stosowania magnezu, kiedy towarzyszą nam częste bole głowy.
Krążenie
Kolejną funkcją, a także pozytywną cechą magnezu jest zapobiegniu zlepiania się płytek krwi (co w konsekwencji ogranicza powstawanie zakrzepów). Kolejno, odpowiednia ilość magnezu nie dopuszcza do skoków ciśnienia, bowiem zmniejsza on opór w naczyniach krwionośnych.
Musimy pamiętać o korelacji między różnymi pierwiastkami. Magnez jest ściśle związany z potasem, tak więc niskie stężenie magnezu = niskie stężenie potasu, na którego miejsce wchodzi sód. Sód powoduje podnoszenie się do góry ciśnienia, więc to idealnie tłumaczy, jak i dlaczego niedobór magnezu wpływa na nasze krążenie.
Zapotrzebowanie dla sportowców
Wiemy doskonale o tym, że osoby czynnie uprawiające sport, dużo bardziej eksploatują swój organizm, a także (chociażby wraz z potem) tracą dużo więcej minerałów, czy elektrolitów – niż przeciętny człowiek.
Na 1kg masy ciała człowiek potrzebuje 4,5 mg magnezu dziennie. Kobieta ważąca 60 kg powinna spożywać go dziennie ok. 270 mg. Jednak kobieta o tej samej masie – czynnie uprawiająca sport – potrzebuje znacznie więcej.
W przypadku uprawiania sportów z reguły zawsze miłośnicy aktywności mają bardzo dobrze zbilansowaną dietę – dietę bogatą także w niezbędne mikroelementy w zwiększonym stężeniu.
Przy większej eksploatacji organizmu, a także wystawianie go na dużo większe zmęczenie mięśni – powinno wspomagać się także formą suplementacyjną magnezu.
Zagrożenia zdrowotne i ich objawy
Niedobór magnezu może skutkować skurczem którejś z tętnic wieńcowych, co zagraża blokadą przepływu krwi, a kolejno zawałem. To oczywiście jedna z najpoważniejszych konsekwencji, ale jedna z wielu.
Jeżeli magnezu będzie za mało, to połączenia nerwowo – mięśniowe mogą okazać się za słabe. Wtedy nie tylko serce, ale także mięsnie szkieletowe okażą się mniej wydajne.
Duży problem pojawia się w przypadku, kiedy cierpimy na przewlekłe stany zapalne jelit (np. przy chorobie jelita drażliwego, czy SIBO). Co za tym idzie? Wchłanianie magnezu jest bardzo słabe, wręcz minimalne.
Kobiety stosujące środki antykoncepcyjne również powinny mieć na uwadze, że wpływają one na wypłukiwanie magnezu z organizmu i suplementować go (koniecznie!) przy zażywaniu tabletek.
Jeśli chodzi o objawy niedoborów, to najczęstszymi są skurcze mięśni i ich drżenie oraz kołatanie serca. Patrząc na opisany wyżej wpływ na zdrowie, to częste bóle głowy, brak koncentracji, czy wzmożone zmęczenie także mogą zwiastować brak ów pierwiastka.
Nie możemy jednak nigdy wystawiać sobie diagnozy sami. Dobrze wiemy, że nauka medycyny z internetu nie jest dobrym pomysłem. Opisy wielu schorzeń mają podobne objawy – czasem brakuje nam trochę odpoczynku i właśnie niektórych pierwiastków, a diagnozujemy sobie sami np. nowotwór.
Warto regularnie wykonywać morfologię krwi i badać stężenie pierwiastków we krwi. Zwłaszcza takich, jak magnez, żelazo, potas, czy wapń.
Polecamy także: