Marcin Żaworonek – od trenera do eksperta branżowego

104481899_2949442318484422_4762962092541599537_n
Czas czytania: 4 min

Pierwszym wykładem, który zapadł mu w pamięć był wykład Sebastiana Goszcza. I to w sumie dzięki Sebastianowi poznał jak ważna jest obsługa klienta. Kolejnymi Mistrzami byli Małgorzata Burdziełowska i Krzysztof Pakulec, który ujrzeli w nim potencjał i wzięli pod swoje skrzydła. Tak wyglądała droga Marcina Żaworonka do byciu ekspertem. Dlaczego został trenerem i jak widzi współczesny rynek? Zapraszamy do przeczytania wywiadu

Marcin jesteś ekspertem branżowym. Zaczynałeś jako trener personalny co zawsze było Twoją pasją. Opowiedz proszę o Twojej drodze. Dlaczego zdecydowałeś się zostać trenerem personalnym?

Od zawsze lubiłem sport i wszystko co z tym związane. Mając 15 lat moim marzeniem było zostać trenerem personalnym. Trenowałem w zasadzie odkąd pamiętam i od samego początku był to trening siłowy. Swoje pierwsze uprawnienia zdobyłem jeszcze przed uzyskaniem pełnoletności. Pamiętam, że był to instruktor kulturystyki pod okiem ówczesnego mistrza świata Piotra Głuchowskiego.  Z drugiej strony lubiłem opowiadać innym o mojej pasji a ludzie lubili słuchać i korzystać z moich rad. 


Jak wyglądały pierwsze początki?  

Kiedyś trenerem nazywano każdego kto pracował na sali treningowej. Dzisiaj moją pierwszą rolę w klubie nazwalibyśmy instruktorem dyżurującym. Moim zadaniem było pomagać klientom, podpowiadać tym którzy popełniali mniejsze bądź większe błędy, a także jak to w obowiązkach każdego instruktora na siłowni dbanie o porządek na sali. Było to w klubie, który dziś jest jednym z największych (jeśli nie największą) komercyjną placówką sportową. Mieliśmy korty tenisowe, boiska do piłki nożnej, siłownie, koszty do squasha i wiele innych. Każdemu w Łodzi polecam odwiedzić Vera Sport  

Co sprawiało Ci największą trudność?  

Najtrudniejsza na początku dla mnie była myśl, że wiedza, którą posiadam nie jest niczym specjalnym a moi potencjalni klienci wiedzą to wszystko. Powodowało to trudności z tym, żeby podejść i pomóc osobom na sali. Podczas swojej pracy spotkałem się z tym, że wielu trenerów miało podobne opory więc dziś już wiem, że nie byłem sam. 

Jak to się stało, że zostałeś ekspertem branżowym?  

Ekspertem się jest w oczach klientów lub nie. Ja uważam, że mam okazję dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Tylko i aż tyle. Moją drogę do tego jak to się stało mogę porównać z każdym dobrym filmem, w którym mamy Mistrza i jego ucznia. Ja miałem i mam wielu mistrzów, którzy dzielili się ze mną wiedzą na różnych etapach mojego rozwoju. Pierwszym wykładem, który zapadł mi w pamięć był wykład Sebastiana Goszcza. I to w sumie dzięki Sebastianowi poznałem jak ważna jest obsługa klienta. Kolejnymi Mistrzami byli Małgorzata Burdziełowska i Krzysztof Pakulec, który ujrzeli we mnie potencjał i wzięli mnie pod swoje skrzydła. W szczególności Krzysiek, z którym podzielamy miłość do excela i twarde podejście w kontekście zarządzania liczbami. Dzięki Krzyśkowi przeszedłem można to nazwać „onboarding konsultanta fitness”, w którym to przejeżdżaliśmy przez całą Polskę i wspólnie robiliśmy świetne projekty. W międzyczasie tworzyłem i testowałem swoje narzędzia, miałem pierwszych klientów i zaproszenia na wydarzenia branżowe. I tak to się zaczęło. 

Wydałeś książkę… Czy możesz o niej opowiedzieć?  

Książka opowiada o pozyskiwaniu klienta w treningu personalnym. Czyli pierwszym kroku do tego żeby mieć pracę w tym zawodzie. Piszę z perspektywy trenera, menedżera a także osoby, która wyszkoliła wielu trenerów. Jeśli ktoś z czytelników chciałby ją dostać w formie ebooka wystarczy napisać do mnie prywatną wiadomość. Zapraszam serdecznie.

Dlaczego twoim zdaniem tak niewiele osób ćwiczy?  

Moim zdaniem ćwiczy tyle osób ile my nauczyliśmy aby to robiły. Ćwiczą Ci, na których potrzeby stworzyliśmy ofertę. Przez wiele lat uczyliśmy naszych klientów, że kluby fitness to miejsca budowania muskularnych sylwetek. Dziś jest troszkę inaczej. W klubie fitness można się świetnie bawić, poprawić zdrowie, poznać nowe osoby a także nauczyć się wielu nowych wartościowych umiejętności. To miejsca celebracji okazji, które niekoniecznie muszą się wiązać z tym żeby konkretnie ćwiczyć. Dziś mamy kluby, które organizują wakacje, walentynki, święta i pokazują jak ważna jest aktywność w życiu człowieka.

W jaki sposób pandemia wpłynęła na Nasze zdrowie i jak wrócić na dobre tory?  

Na to pytanie powinien odpowiadać zespół składający się z profesorów medycyny, socjologii, statystyki i ekonomii. Niestety nie mam kompetencji by odpowiedzieć na to pytanie ze 100% pewnością. Efekty, które obserwujemy już teraz to wzrost otyłości i zgonów a także zmniejszenia aktywności Polaków w ogóle. Dlatego tylko tym jednym zdaniem to podsumuje. A co do powrotów to nasza rola jest by Ci ludzie wrócili a nowe osoby zauważyły jak dużo tracą bez aktywności. To My jako branża jesteśmy za to odpowiedzialni, każdy trener, instruktor czy recepcjonista powinien spojrzeć w lustro i odpowiedzieć na pytanie czy w czasie zamknięcia zrobił wszystko by jego klienci nie zapomnieli o nim i o aktywności fizycznej. 

Jakie braki Twoim zdaniem mają współcześni trenerzy?  

Moim zdaniem top 5 elementów, nad którym powinniśmy pracować jako trenerzy to: – obsługa klienta, – umiejętności zarządzanie swoim biznesem, – budowanie empatii,  – odpowiednie motywowanie,  – warsztat trenerski.
Każdy trener w mniejszym lub większym stopniu powinien opanować każdy z tych elementów.


W jaki sposób radziłeś sobie jako trener i ekspert podczas pandemii?

W pierwszym okresie pomogłem moim kochanym studiom i trenerom przejść na sferę online lub działać zgodnie z obowiązującymi przepisami. W związku z tym, że nie wiele klubów się otwierało sam postanowiłem, że wrócę do podstaw i skupię się po raz kolejny na tym jak być dobrym trenerem personalnym. Jest to ciekawe doświadczenie wrócić z powrotem na pole bitwy. W zupełnie innym środowisku ale wciąż sprawdzić czy jeszcze to potrafię. Dziś mam więcej podopiecznych niż miałem kiedykolwiek i świetnie się w tym odnajduję. Mam nadzieję, że w przyszłości będę mógł o powiedzieć o tym co w jaki sposób udało mi się zbudować to wszystko od nowa.   10. Jakie masz plany na dalszy rozwój?   Trudno planować coś w momencie tak bardzo nie stabilnej gospodarki. Póki co zamierzam się „zbroić na powrót” więc działam jako trener i a szykuje różne ciekawe materiały dydaktyczne. Chciałbym w tym roku spotkać się ze wszystkimi znajomymi z branży na jakimś wydarzeniu sportowym, w którym nie zabraknie ani jednej osoby. 

Polecamy także:

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Powiązane posty