Miałam kompleksy i chciałam się lepiej czuć. Diana Dudziak o swojej operacji piersi

37A0216-scaled
Coraz więcej kobiet decyduje się na taki krok. Na co zwrócić uwagę decydując się na operację piersi? Czy operacja piersi pomaga przy startach w zawodach sylwetkowych i wpływa na oceny sędziowskie? Zapraszamy na Wywiad z Dianą Dudziak medalistką Mistrzostw Polski, Europy I Świata w fitness sylwetkowym i atletycznym.
Czas czytania: 4 min

Coraz więcej kobiet decyduje się na taki krok. Na co zwrócić uwagę decydując się na operację piersi? Czy operacja piersi pomaga przy startach w zawodach sylwetkowych i wpływa na oceny sędziowskie? Zapraszamy na Wywiad z Dianą Dudziak medalistką Mistrzostw Polski, Europy I Świata w fitness sylwetkowym i atletycznym.

Czy operację piersi robiłaś przed ciążą? Jaki może mieć wpływ na karmienie piersią?

Tak, operację zrobiłam jakieś 4 lata przed zajściem w ciążę. Dobrze przeprowadzona operacja nie ma wpływu na karmienie piersią. Ja karmiłam z powodzeniem. Podejrzewam, że zdarzają się jakieś przypadki, gdzie karmienie jest utrudnione lub niemożliwe- mogą pojawić się przecież jakieś komplikacje lub błędy, jak podczas każdej operacji czy zabiegu.

Diana Dudziak – doktor nauk o kulturze fizycznej.

Czy miałaś kompleksy z powodu zbyt małych piersi? Czy operacja była związana ze startami w sportach sylwetkowych?

Myślę, że i jedno i drugie. Natura obdarzyła mnie małym biustem, jak każda kobieta miałam jakieś kompleksy, chciałam lepiej czuć się ze sobą. Natomiast chęć startów w zawodach sylwetkowych była dla mnie podstawowym argumentem.

Jest wiele kobiet, które mają kompleksy z tego powodu, zwłaszcza w dzisiejszym świecie, który jest podyktowany w dużej mierze instagramowym trendom. Co możesz doradzić takim osobom?

Doskonale zdaję sobie sprawę, jak wiele kobiet jest niezadowolonych ze swojego biustu- jedne chcą zmniejszać, drugie powiększać, a jeszcze inne zmieniać jego kształt. I o ile wszystko jest zrobione ze smakiem i rzeczywiście z własnych, wewnętrznych potrzeb, a nie presji społeczeństwa, czy… chłopaka, to ja jestem na TAK. Gorzej, jeśli dziewczyny zaczynają wpadać w wir operacji i wykonują jedną po drugiej, szukając jakiejś hmmm nieistniejącej perfekcji. Wydaje mi się, że najgorsze co można zrobić, to skarykaturować swoją sylwetkę na przykład zbyt dużym implantem i.. dodatkowo zabiegami medycyny estetycznej twarzy…


Czy operacja miała wpływ na oceny sędziowskie według Ciebie?

Jestem przekonana, że tak. Dobrze dobrany rozmiar biustu może powodować wizualną poprawę proporcji sylwetki, a przecież o to chodzi w sportach sylwetkowych. W okresie startowym zawodniczki mają niski poziom tkanki tłuszczowej, są odwodnione- a to niestety niekorzystnie wpływa na wygląd biustu. Nie bez powodu 80-90% zawodniczek jest po operacji.

Wybrałaś z tego co widzimy dość duży rozmiar piersi. Czym się kierowałaś przy wyborze rozmiaru?

Przede wszystkim w doborze implantu kierowałam się sugestiami chirurga. Ogromne znaczenie ma tutaj budowa klatki piersiowej. Chirurg po odpowiednich pomiarach sugeruje dobór odpowiedniego implantu (który się przede wszystkim „zmieści”), i który w jego odczuciu będzie wyglądał spójnie z całą sylwetką. Moje implanty są rzeczywiście spore- nie zapominajmy jednak, że startowałam w kategorii women’s physique, gdzie prezentowałam dużą muskulaturę.

Czy duży rozmiar piersi nie jest problematyczny?

Jeśli byłabym lekkoatletką, to być może nie biegałoby mi się komfortowo 🙂 ale pomimo bardzo aktywnego trybu życia i uprawiania różnych sportów- nie przeszkadza mi on w niczym.

Jak szybko wróciłaś do aktywności fizycznej po operacji? Jak wyglądały Twoje pierwsze treningi po operacji?

Po operacji wróciłam do pracy już po… dwóch tygodniach. Rozpoczęłam też wtedy lekkie treningi, w których nie angażowałam mięśni obręczy barkowej, pleców i klatki piersiowej. Były to lekkie treningi na dolne partie oraz sesje aerobowe. Do ciężkich treningów siłowych wróciłam po miesiącu- prowadziłam wtedy już bez żadnych przeszkód zajęcia fitness i bez żadnego bólu ani dyskomfortu robiłam już ćwiczenia angażujące górne partie mięśniowe.

Diana Dudziak

Czy spotkałaś się z hejtem w Twoją stronę w związku z przejściem operacji piersi?

W czasach, gdy startowałam w sportach sylwetkowych tego hejtu było naprawdę sporo, ale dotyczył on bardziej mojej całej sylwetki, nie wszystkim podobała się moja muskulatura i niski poziom tkanki tłuszczowej. Co ciekawe, jeśli chodzi o biust, najczęściej negatywnie wypowiadały się kobiety… właściwie nie przypominam sobie żadnego przytyku ze strony mężczyzn.

Jak na tą informację zareagowało Twoje najbliższe otoczenie? Próbowali Ci odradzać czy raczej okazywali wsparcie?

Moje przyjaciółki były zachwycone, bardzo mnie wspierały. Rodzina przyjęła moją  decyzję z wyrozumiałością i aprobatą.

Ludzie z branży traktowali to jako chleb powszedni- prędzej czy później każda zawodniczka startująca w wysokiej rangi zawodach na arenie polskiej i międzynarodowej decyduje się na taki krok.

Na co powinny zwrócić uwagę dziewczyny, które zastanawiają się nad operacją piersi?

Przede wszystkim nad wyborem dobrego lekarza. Jest to poważna operacja, która może być wykonana nieprawidłowo, znam mnóstwo dziewczyn, które poddawały się operacji po raz kolejny będąc niezadowolone z efektu końcowego lub musiały wykonywać poprawkę z powodu komplikacji (np. nierówno osadzone implanty).

Jeśli chodzi o sugestię związaną na przykład z doborem rozmiaru?

Nie znam dziewczyny, która po operacji powiedziałaby, że zrobiła sobie za duże piersi 🙂 wszystkie mówią, że żałują, że nie zdecydowały się na większy rozmiar. Dlatego dobrze jest przemyśleć jakie ma się oczekiwania, żeby miesiąc po operacji już nie myśleć o kolejnej.

Z perspektywy czasu czy zrobiłabyś to jeszcze raz?

Tak. Zdecydowanie.

Dziękujemy za rozmowę.

Zapraszamy do odwiedzania profili społecznościowych Diany:

https://www.instagram.com/dudziakdiana/?hl=pl

https://www.facebook.com/dudziakdiana/

Strona Diany Dudziak:

Diana Dudziak to absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W 2015 roku obroniła pracę doktorską otrzymując tytuł doktora nauk o kulturze fizycznej. Autorka wielu artykułów naukowych z zakresu aktywności fizycznej osób starszych i kobiet ciężarnych. Interdyscyplinarna trenerka personalna, instruktorka fitness, kinezygerontoprofilaktyki, zajęć ruchowych dla kobiet ciężarnych, pływania i gimnastyki korekcyjno- kompensacyjnej. Aktywny szkoleniowiec i wykładowca, współpracujący z uczelniami wyższymi i firmami z branży sportowej. Pasjonatka sportu, była zawodniczka karate kyokushinkai i sportów sylwetkowych federacji IFBB. Medalistka Mistrzostw Polski, Europy I Świata w fitness sylwetkowym i atletycznym. Ekspert firmy LYKE.

Polecamy także:

Natalia Czajkowska zrobiła sobie operację biustu. Ma dopiero 21 lat!

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Powiązane posty

Nowy producent EMS w Polsce

Czas czytania: 2 min W Polsce pojawił się nowy producent sprzętu EMS. Easy Motion Skin podbija Polski rynek. Na Polskim rynku mamy już kilku producentów i dystrybutorów różnego rodzaju