Dieta sirtuinowa od kilku lat zyskuje licznych zwolenników. Najbardziej popularna stała się, gdy znana artystka Adele przyznała się do jej stosowania. Na czym polega dieta sirtuinowa i czy rzeczywiście przynosi efekty?
Co to jest dieta Adele?
Dieta Adele to nic innego, jak znana już przedtem dieta sirtuinowa. W dużym skrócie, jest to dieta redukcyjna włączająca do jadłospisu produkty aktywujące korzystne dla zdrowia związki, nazywane sirtuinami. Została opracowana już w 2016 roku. Dużą popularność przyniosła jej jednak dopiero wokalistka Adele, która po dłuższej nieobecności w showbiznesie, pojawiła się ponownie w 2020 roku. Fani nie mogli uwierzyć w metamorfozę artystki, która schudła około 45 kg! Efekt był spektakularny, więc Adele została zasypana pytaniami o to, jak udało jej się schudnąć. W końcu zdradziła, że stosowała dietę sirtuinową i to dzięki niej wygląda obecnie tak oszałamiająco. Podstawą diety Adele były produkty bogate w aktywatory sirtuin i zielone koktajle.
Czym są sirtuiny?
By rozmawiać o diecie sirtuinowej, trzeba przede wszystkim wiedzieć, czym są sirtuiny. Sirtuiny, inaczej białka Sir, to grupa białek o bardzo korzystnym wpływie na zdrowie człowieka. Występują one naturalnie w organizmie. Możemy wpływać na zwiększenie ich ilości za pomocą diety. W wielu produktach spożywczych znajdują się tzw. aktywatory sirtiun, czyli substancje zwiększające ich produkcję. Są to między innymi flawony, stilbeny, chalkony, polifenole czy antocyjanidyny (w tym znany z czerwonego wina resweratrol), które znajdują się najczęściej w produktach roślinnych, a także kwasy omega-3 oraz leucyna.
Jedno z głównych założeń diety sirtuinowej polega na dostarczaniu jak największej ilości produktów bogatych w aktywatory sirtuin. Dlaczego? Twórcy diety zapewniają, że aktywują one tzw. „gen młodości”, to znaczy hamują procesy starzeniowe w organizmie. Co bardzo ważne w diecie redukcyjnej, powodują także przyspieszenie metabolizmu. Wspomagają więc proces odchudzania, a jednocześnie pozwalają utrzymać poziom masy mięśniowej, podczas gdy redukcja następuje głównie z tkanki tłuszczowej. Wydaje się, że może to być więc dieta odpowiednia także dla sportowców.
Produkty bogate w aktywatory sirtuin
Dieta sirtuinowa nazywana bywa dietą „winno-czekoladową”. Jest tak, ponieważ zarówno w czekoladzie, jak i w winie, znajdziemy związki aktywujące białka Sirt. To jednak nie jedyne produkty, które mogą wesprzeć naszą dietę. Bardziej zalecane są między innymi:
- gryka,
- kapary,
- kakao,
- kawa,
- oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia,
- zielona herbata,
- szpinak
- jarmuż,
- lubczyk,
- daktyle,
- pietruszka,
- czerwona cebula,
- rukola,
- soja,
- truskawki,
- kurkuma,
- orzechy włoskie
Na czym polega dieta Adele?
Dieta sirtuinowa, której głównym założeniem jest spożywanie produktów bogatych w sirtuiny, jest dietą bardzo restrykcyjną. Oznacza to, że jej zasady dotyczące między innymi czasu trwania czy ilości kalorii, są ścisłe i nie ma w nich wiele miejsc a na odstępstwa. Trwa ona 3 tygodnie, które można powtarzać wiele razy.
W trakcie 3 tygodni diety następują dwie fazy. Pierwsza obejmuje pierwsze 3 dni. Zaleca się wtedy spożywanie 1000 kcal w ciągu dnia, w tym 3 koktajle sirtuinowe i 1 posiłek stały bogaty w aktywatory sirtuin. W drugiej fazie trwającej od 4 do 7 dnia zwiększamy kaloryczność do 1500 kcal, a jeden z trzech koktajli zamieniamy na posiłek stały. Od 8 do 21 dnia nie ma ustalonej kaloryczności diety, jednak powinniśmy wtedy wypijać 1 koktajl i zjadać 3 posiłki stałe. Wszystkie powinny obfitować w produkty aktywujące sirtuiny.
Po 21 dniu diety zaleca się pozostać przy produktach aktywujących białka Sirt oraz wypijać zalecane koktajle.
Czy można schudnąć na diecie sirtuinowej?
Jak pokazuje przykład Adele, na diecie sirtuinowej można schudnąć. Nie jest to jednak magiczna dieta-cud. Jest to dieta, jak każda inna. Zawsze, kiedy wprowadzimy do diety restrykcje kaloryczne, a nasz bilans energetyczny będzie ujemny, nastąpi proces redukcji masy ciała.
Niestety tak duże restrykcje kaloryczne, jakie zakłada dieta Sirt, mogą być dla wielu osób szkodliwe. Korzystny wpływ białek Sirt wydaje się realny na organizm, jednak brakuje twardych dowodów w postaci szeroko zakrojonych badań naukowych, by mówić o tym z całą pewnością. Promują je głównie twórcy diety, czemu nie można się dziwić.
Pozostaje jednak faktem, że większość produktów bogatych w aktywatory Sirt, to produkty zdrowe nie tylko pod kątem białek. Zawierają one wiele korzystnych witamin i minerałów, więc włączenie ich do diety z całą pewnością nie zaszkodzi.