Naćpany i pijany kulturysta?

Human skull and crossbones with drug addict, healthcare and medical drugs addition concept
Czas czytania: 3 min

Wiele się mówi o wpływie alkoholu na zdrowie człowieka, ale również na formę. Wszyscy, którzy ćwiczą trochę więcej niż rekreacyjnie zwracają uwagę na to co jedzą i piją. Czy pozwalają sobie od czasu do czasu alkohol i inne mocniejsze używki?

Kulturystyka już dawno przestała kojarzyć się przeciętnemu człowiekowi ze zdrowym stylem życia. Ma to miejsce za sprawą coraz mocniej umięśnionych zawodników sceny pro, ale również wśród amatorów startujący są coraz więksi. Niektórzy rozpoczynają swoją przygodę z kulturystyką w młodym wieku i osiągają wręcz niemożliwe rezultaty. Współczesny obraz kulturysty kojarzy się z dużą ilością sterydów, dietą opartą o kurczaka i ryż oraz brakiem większej sprawności ruchowej i kondycyjnej co można było zobaczyć na przykładzie walk MMA.

Zawodowy kulturysta rzadko sięga po alkohol. Często możemy spotkać zawodników sportów sylwetkowych natomiast z papierosami gdyż one nie mają większego wpływu na sylwetkę i pozwalają na normalny trening choć z badań wynika, że obniżają poziom siły. Zawodowcy podporządkowują swoje życie pod sport, pod daną dyscyplinę. Jednak bywają przypadki nawet wśród zawodowców gdzie w przypływie chwili sięgają po napoje wyskokowe, a nawet narkotyki. Tak bywa częściej u amatorów. Ludzi, którzy trenują po to by dobrze wyglądać, ale mają naturę imprezowicza.

Połączenie sterydów, alkoholu i narkotyków to zdecydowanie mieszanka wybuchowa. Ludzie po sterydach mogą odczuwać większą pewność siebie. Odczuwają ją również po prostu przez to, że ćwiczą i dobrze wyglądają. Wiedzą, że mają więcej siły niż przeciętny człowiek, większe gabaryty i stąd pod wpływem alkoholu mogą stawać się bardziej agresywni niż zwykle jeśli coś ich do tego sprowokuje. Nieliczni tzw. świry oczywiście nie potrzebują prowokacji. Kiedy alkohol zaczyna przytłaczać wtedy pojawia się myśl o potrzebie pobudzenia. Kogo stać wybiera droższe pobudzacze typu kokaina, z niższym budżetem amfetaminę oraz pochodne mefedronu. Osoby o podwyższonym ciśnieniu a takimi są często ci, którzy wspomagają się dopingiem zażywając narkotyki są mocno narażeni na wszelkie skutki uboczne.

Były przypadki gdzie po takich kombinacjach ludzie kończyli w szpitalach, a nawet doprowadzali do śmierci. W skali wszystkich osób ćwiczących są to marginalne przypadki, ale warto o tym wspomnieć młodym osobom, które są bardziej podatne na spotkania towarzyskie i próbowanie nowych rzeczy, które zmieniają świadomość.

Dla przykładu amfetamina w dużych ilościach może uszkodzić funkcje poznawcze, niszczyć mięśnie powoduje uzależnienie. Jej działanie w mniejszych ilościach daje poczucie większej siły, stany euforyczne, szybszy czas reakcji, zmiany libido, brak senności.

Z takich jednostkowych przypadków wziął się również stereotyp tępego koksa z siłowni kiedy mocno umięśnieni faceci stali na bramkach całą noc i aby nie chciało im się spać wciągali kreski i poprawiali drinkiem dla kurażu. Sprowokowany wielki człowiek w takim stanie mógł stracić panowanie nad sobą, mocno kogoś poobijać i wywołać jednoznaczną opinię, która się ciągnie często do dzisiaj.

Jak wpływa alkohol na organizm człowieka?

Alkohol działa szkodliwie na układ nerwowy, obniżona zdolność osądu, zanik krytycyzmu, zanikanie precyzyjnego myślenia. Pogarsza precyzję ruchów, zaburzenia reakcji wzrokowej, słuchowej. W dużych ilościach negatywnie wpływa na funkcjonowanie wątroby.

Większość osób ćwiczących nie spożywa alkoholu nadmiernie, a nawet okazyjnie gdyż alkohol to zawsze dodatkowe kalorie. Osoby, które go spożywają w dużych ilościach to mały odsetek ludzi. Wszystko jest dla ludzi w granicach rozsądku, ale łącznie go z innymi używkami może spowodować utratę panowania nad sobą co trzeba mieć na uwadze.

Polecamy także:

Rozpisał mu cykl sterydowy i zniszczył zdrowie? Internetowy guru w akcji!

Social Media

Najpopularniejsze

Zapisz się do newslettera

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Powiązane posty