Oznaki wysokiego cholesterolu wymagające natychmiastowej interwencji

stopy_e1c1
Czas czytania: 2 min

Trzy oznaki wysokiego cholesterolu, które wymagają szybkiej interwencji lekarskiej

Niejednokrotnie – przy okazji różnych artykułów – pisaliśmy, że sam w sobie cholesterol, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wiemy jednak, że jego nadmiar może prowadzić do rozwoju chorób układu krążenia. Jest niebezpieczny, bo tak naprawdę przez długi czas może nie dawać żadnych niepokojących objawów.
Są jednak sytuacje szczególne, gdzie symptomy są alarmujące – widoczne np. na stopach oznaczają, że czas na pilną interwencję.

Cholesterol „dobry i zły”

Cholesterol należy do lipidów (tłuszczy) i obecny jest we wszystkich komórkach organizmu. Choć kojarzony głównie z poważnymi chorobami, to w rzeczywistości jest też prekursorem syntezy wielu witamin i hormonów = jest do tej syntezy niezbędny. Ponadto to składnik żółci i błon komórkowych.

Jak i w wielu innych kwestiach – problem z nim, tkwi w nadmiarze – to on prowadzi do rozwoju chorób, takich jak miażdżyca, choroba wieńcowa i może przyczyniać się do udaru czy zawału.

Cholesterol poza tym, że jest produkowany przez wątrobę, trafia do naszego organizmu wraz ze spożywanymi pokarmami. Jego nadwyżka nie daje alarmujących objawów do czasu, kiedy sytuacja nie staje się poważna.

Symptomy wysokiego cholesterolu

Jedną z chorób, która wiąże się ze skutkami podniesionego poziomu cholesterolu, jest choroba tętnic obwodowych (ang. PAD – peripheral artery disease).

W jej przebiegu dochodzi do zwężenia lub niedrożności dużych tętnic z powodu tworzenia się w nich blaszek miażdżycowych. Blokowanie dopływu krwi np. do mięśni nóg, może być widoczne na stopach. Błyszcząca i napięta, zimna skóra stóp i ich nadmierna bladość wskazują na problem z ukrwieniem.

To z kolei może powodować kolejne problemy, takie jak: pojawienie się otwartych ran, owrzodzenie w punkcie nacisku na stopę, czygangrena.

To skrajne przypadki konsekwencji PAD w wyniku podniesionego poziomu cholesterolu. W pierwszej kolejności może pojawić się rana – trudna do zagojenia, prowadząca do wystąpienia owrzodzeń. Kolejnym – dużo bardziej uciążliwym etapem tych problemów może być gangrena, która stanowi nawet zagrożenie życia.

Gangrena jest postępującą w krótkim czasie martwicą tkanek, do której dochodzi przez zainfekowanie bakteriami beztlenowymi (Clostridium).

 Inne objawy

Co jeszcze może pojawić się w przebiegu hipercholesterolemii?

Są to: żółte zgrubienia i guzki – najczęściej w okolicy powiek, tzw. kępki żółte. guzki na ścięgnach nadgarstków i ścięgnie Achillesa. skurcze łydek podczas snu, opuchlizna stóp, * bóle nóg podczas chodzenia i szybkie męczenie się.

Nie lekceważmy wyżej wymienionych objawów i mając je – natychmiast umówmy się do lekarza specjalisty.

Polecamy także:

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Powiązane posty

Nowy producent EMS w Polsce

Czas czytania: 2 min W Polsce pojawił się nowy producent sprzętu EMS. Easy Motion Skin podbija Polski rynek. Na Polskim rynku mamy już kilku producentów i dystrybutorów różnego rodzaju