Październik – miesiąc świadomej walki i profilaktyki w raku piersi

Woman holding a pink ribbon.  Breast cancer awareness month.
Czas czytania: 2 min

Temat, jak pisaliśmy dziś rano, trudny, a jednocześnie zbyt mało opisywany i zbyt mało omawiany. Rak piersi – schorzenie, które dotyka bardzo wielu kobiet. Oczywiście, czynniki zapadalności na tę chorobę są różne, ale świadomość i odpowiednia profilaktyka mogą pomóc jej uniknąć lub zdiagnozować ją odpowiednio wcześnie, by podjąć walkę. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Weźmy pod uwagę, że świadomi powinniśmy być odnośnie wszelkiej profilaktyki i że nowotwory to trudne, ale często jednak uleczalne choroby. Październik jest miesiącem, w którym szczególnie przypominamy Wam o tym, jakie działania profilaktyczne można i należy podejmować nie tylko w obronie przed nowotworem piersi, ale też każdym innym rakiem. Pamiętajcie jednak, że nawet najlepsza profilaktyka nie zastąpi regularnych badań i nie mówcie “wolę nie wiedzieć” – zawsze lepiej wiedzieć na czas.

Tak zwany “różowy październik” został ustanowiony w 1985 roku! Jednak oficjalny dzień walki z rakiem piersi, który przypada na 15 października, ustanowiono w 2008.

Jako podstawowe działania profilaktyczne, które pomagają ograniczyć ryzyko zachorowalności na nowotwory, ale też mogą pomóc odpowiednio wcześnie zdiagnozować chorobę, uważa się:

  • uprawianie aktywności fizycznej (wystarczy umiarkowana!)
  • utrzymywanie prawidłowej wagi (co często idzie w parze)
  • jedzenie w zbilansowany, zdrowy sposób ze szczególnym uwzględnieniem warzyw i owoców
  • ograniczenie spożycia alkoholu
  • jedzenie jak najmniejszej ilości produktów wysoko przetworzonych (ze względu na ich wysoką zawartość tłuszczy trans i innych substancji czysto chemicznych, które tak naprawdę z odżywieniem naszego organizmu nie mają za wiele wspólnego)
  • unikanie nadmiernego działania promieni słonecznych (w naszym klimacie dotyczy to głównie godzin południowych w miesiącach letnich)
  • regularne wykonywanie badań profilaktycznych

Jak widzicie, wszelkie z tych działań to tak naprawdę podstawowe zasady zdrowego stylu życia. Dlatego właśnie podkreślamy jak ważne są te działania. W końcu lepiej zapobiegać niż leczyć…

Polecamy także:

36 Minut treningu? Zdrowie, aktywność i profilaktyka – MEGAFORMA

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Powiązane posty

Nowy producent EMS w Polsce

Czas czytania: 2 min W Polsce pojawił się nowy producent sprzętu EMS. Easy Motion Skin podbija Polski rynek. Na Polskim rynku mamy już kilku producentów i dystrybutorów różnego rodzaju