Piramida żywienia i piramida aktywności fizycznej. Co to takiego?

gf-3EFC-X39X-ykug_bieganie-po-ciazy-664x442-nocrop
Czas czytania: 4 min

Aby cieszyć się pełnym zdrowiem trzeba się ruszać i zdrowo jeść. Jest to konieczne jeśli chcemy utrzymać nasz organizm w dobrej kondycji. Możliwości wykonywania aktywności fizycznej są ogromne. Wybór jest naprawdę duży i każdy jest w stanie bez problemu znaleźć coś dla siebie.

O piramidzie zdrowego żywienia słyszał każdy z nas. A czy wiecie, że istnieje również piramida aktywności fizycznej? Co to takiego i jak z niej korzystać?Piramida aktywności sportowej ma na celu wskazanie nam jaką aktywność fizyczną podjąć i co robić, aby najkorzystniej dbać o nasze ciało. Obrazuje co i w jakich proporcjach powinnyśmy wykonywać. Jest pewnego rodzaju ściągą, z której możemy korzystać planując treningi.

Na samym dole piramidy, jest zwykła codzienna aktywność fizyczna taka jak spacerowanie, zabawa na świeżym powietrzu, spacer w psem, wchodzenie po schodach, rezygnacja z windy czy wysiadanie z autobusu przystanek wcześniej. Wszystko to co możemy robić po prostu w trakcie dnia, nie poświęcając temu dużej ilości specjalnie wydzielonego czasu.
Piętro wyżej w piramidzie zajmują ćwiczenia, które powinnyśmy wykonywać 3-5 razy w tygodniu, około 150 minut. Są to ćwiczenia kardiologiczne takie jak bieganie, pływanie czy marsz oraz sporty rekreacyjne np. tenis czy koszykówka.
Jeszcze wyższe miejsce w piramidzie zajmują aktywności, które wykonujemy 2 razy w tygodniu czyli ćwiczenia siłowe oraz ruchowe.
Na samym szczycie piramidy znalazł się odpoczynek przed komputerem i telewizorem. Temu należy poświęcić najmniej czasu.

Tak naprawdę piramida ma nam pomóc zacząć się ruszać. Wiadomo, że jeśli chcemy zacząć się ruszać, często nie wiemy co powinniśmy zrobić najpierw. W takiej sytuacji warto posiłkować się piramidą i w pierwszym kroku poświęcić najwięcej uwagi na czynności, które są na samym dole, u jej podstaw. Pozwoli nam to wprowadzić ruch do codziennej aktywności. Dopiero, kiedy stanie się on naszym sprzymierzeńcem należy skupić się na konkretnych treningach z wyższych poziomów piramidy. Jeśli na co dzień, w pracy siedzimy przy biurku kilka godzin, to nie warto stawiać sobie wysoko poprzeczki i zakładać, że będziemy codziennie biegać na siłownię. To bardzo niekorzystne podejście. Zmęczymy organizm, sprawimy, że zabraknie czasu na regenerację, a co za tym idzie szybko stracimy motywację i ochotę do dalszej pracy nad sobą.

Warto również pamiętać, że sam ruch to za mało, aby osiągnąć dobre zdrowie. Konieczna jest również odpowiednia dieta, która zapewni nam pełne odżywienie organizmu. Zdrowe jedzenie połączone z ruchem to klucz do sukcesu.

Przy planowaniu posiłków warto skorzystać z kolei z piramidy żywieniowej. Podobnie jak w przypadku piramidy aktywności fizycznej również piramida żywienia graficznie przedstawia odpowiednie proporcję różnych, niezbędnych w codziennej diecie, grup produktów spożywczych. Im wyższe piętro piramidy, tym mniejsza ilość i częstość spożywanych produktów z danej grupy żywności. Jest to bardzo pomocna „ściąga” do planowania składu swoich posiłków.
Najwięcej miejsca w naszej diecie powinny zajmować warzywa i owoce- 3/4 warzywa i 1/4 owoce. Razem około 400 gramów dziennie. Grupa ta ma wysoce prozdrowotne działanie i przeciwdziała wielu chorobom, w tym nowotworom. Warzywa i owoce działają antyoksydacyjne, regulująco i stymulująco wiele układów naszego organizmu. To właśnie warzywa i owoce powinny być podstawą naszego żywienia.
Piętro wyżej zostały umieszczone produkty zbożowe a tym kasze, makarony i pieczywo. Oczywiście należy zwrócić uwagę na jakość produktów. Ważne, aby były pełnoziarniste, z pełnego przemiału, ponieważ są zdecydowanie bardziej bogate w składniki odżywcze- oprócz witamin i składników  mineralnych zawierają również cenny dla organizmu błonnik.
Kolejną grupą są produkty mleczne- mleko i jego przetwory są źródłem wapnia, białka oraz witamin: B1, B2, B6, B12, kwasu foliowego, witaminy A i magnezu. Dlatego nie należy ich pomijać w codziennej diecie.
Według piramidy należy ograniczać mięso. Jego ilość nie powinna wynosić więcej niż 0,5 kg na tydzień. Jeśli sięgamy po mięso, warto wybierać chude mięso drobiowe. Dwa razy w tygodniu należy spożywać ryby, najlepiej pieczone bądź gotowane. Wartościowym zamiennikiem mięsa są rośliny strączkowe, a także jaja.
Szczyt piramidy to tłuszcze. Powinny one zajmować najmniej miejsca w naszej diecie. Tłuszcze zwierzęce należy zastępować roślinnymi. Warto do diety wprowadzić również orzechy.
Na koniec warto wspomnieć, aby pamiętać o ograniczeniu używania soli, unikać spożycia słodyczy , zbędnych cukrów i alkoholu, a także nie zapominać o piciu odpowiedniej ilości wody.
Warto zauważyć, że w piramidzie również nie pominięto kwestii ruchowej. Ma to na celu wskazanie ważności ruchu w życiu człowieka.

Jak widać obie piramidy mają nam pomóc w organizacji naszego życia. Dzięki piramidzie zdrowego żywienia, wiemy jak rozdysponować posiłki, co powinno i w jakich proporcjach się z nich znaleźć. Piramida aktywności fizycznej to z kolei pomoc w rozplanowaniu naszej aktywności ruchowej. Warto z nich korzystać i do nich zaglądać. Pamiętajmy jednak, że każdy z nas ma inny stan zdrowia, więc niektóre problemy warto skonsultować z lekarzem. Niektórzy dietetycy mają również nieco odmienne zdanie na temat proporcji spożywanych produktów niż to w jaki sposób jest to przedstawione w piramidzie. Głównie różnice dotyczą produktów mlecznych czy mięsa. Dlatego też nie traktujmy piramid jako wytycznych, lecz jako wskazówki czy pomoce.

Polecamy także:

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Powiązane posty

Nowy producent EMS w Polsce

Czas czytania: 2 min W Polsce pojawił się nowy producent sprzętu EMS. Easy Motion Skin podbija Polski rynek. Na Polskim rynku mamy już kilku producentów i dystrybutorów różnego rodzaju