Prohormony – czym są i jakie są skutki ich stosowania?

prohormony
Czas czytania: 2 min

Prohormony, to związki naturalnie występujące w przyrodzie i organizmie człowieka, pod których wpływem produkowane są rozmaite hormony. Są znane przede wszystkim jako suplementy stosowane przez sportowców (zwłaszcza kulturystów). Zadaniem tych związków chemicznych jest zwiększenie masy mięśniowej i siły. Często błędnie kwalifikowane jako sterydy, mogą jednak wywołać szereg negatywnych skutków ubocznych, jeśli są nieodpowiednio stosowane.

________________________________________

Prohormony – podstawowe informacje

Prohormony to naturalnie występujące w organizmie związki, pod których wpływem powstają hormony. Prohormony występują także w naturze w postaci substancji anabolicznych. Zalicza się do nich witamina D, cynk, korzeń eurycoma longifolia Jack, nasiona buzdyganka naziemnego, kozieradka pospolita.

W świecie sportów siłowych, prohormonami nazywa się syntetyczne substancje (suplementy), będące pochodnymi hormonów, które występują naturalnie w organizmie człowieka. Do grupy tej zalicza się m.in. T4, gromadzony w pęcherzykach tarczycowych i przekształcane w T3. 
Sportowcy (zwłaszcza sportów sylwetkowych) bardzo chętnie po nie sięgają, bowiem prohormony przemieniają się w anaboliki = mają zdolność do przyspieszania metabolizmu.
Są też zdrowszą i mniej inwazyjną alternatywą dla hormonów sterydowych. 

Prohormony wpisane są na listę suplementów, których sportowcy nie powinni przyjmować, ze względu na obecność w ich składzie substancji zabronionych lub zanieczyszczenie ów substancajmi (Lista D). Ponadto, stosowanie ich jest zabronione dla sportowców przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Ich przyjmowanie może spowodować, że wynik testu antydopingowego będzie pozytywny, co tym samym dyskwalifikuje sportowca z dalszego udziału w zawodach.

*Do najbardziej znanych prohormonów zaliczają się:

  • dehydroepiandrosteron (DHEA),
  • androstendion,
  • 4-androstendiol,
  • 5-androstendiol,
  • 19-norandrostendion,
  • 19-norandrostendiol.

Prohormony, a sterydy – czym się różnią?

Sterydy anaboliczne zwiększają siłę oraz przyspieszają przyrost tkanki mięśniowej w bardzo szybkim tempie. Ponadto, sprzyjają redukcji tkanki tłuszczowej. Ważnym aspektem jest fakt, iż sterydy stymulują produkcję hormonów. Niestety wywierają również szereg negatywnych konsekwencji zdrowotnych.

W przypadku stosowania prohormonów, możemy spodziewać się mniej wyraźnych efektów – zarówno w kwestii redukcji tkanki tłuszczowej, jak i zwiększenia masy mięśniowej.
Dzieje się tak dlatego, że mają one działanie uzupełniające dla hormonów występujących naturalnie w organizmie (a nie stymulujące ich produkcję, jak sterydy).
Negatywne skutki dla organizmu występują w tym wypadku znacznie rzadziej, jeśli stosuje się suplementy prawidłowo.

Prohormony – zastosowanie i właściwości

Prohormony działają uzupełniająco wobec hormonów, które naturalnie występują w organizmie. W efekcie tego wpływ hormonów jest dużo silniejszy niż bez stosowania suplementu. 
Po drugie, prohormony zwiększają przyswajalność wartości odżywczych przyjmowanych wraz z pokarmem. Ponieważ mają działanie anaboliczne hamują katabolizm mięśniowy, czyli rozpad cząstek złożonych.

Kolejną właściwością jest fakt, że prohormony oddziałują na receptory androgenne – nasilają się cechy charakterystyczne dla osób, w których organizmach odnotowuje się wyższe stężenie testosteronu (= przede wszystkim: większa masa mięśniowa, siła i wytrzymałość).

Skutki uboczne

Stosowanie prohormonów na masę lub redukcję – mimo zauważalnych efektów w postaci przyspieszonego metabolizmu oraz wiążącego się z tym szybszego spalania tkanki tłuszczowej i rozrostu mięśni – może wywołać szereg niekorzystnych skutków ubocznych.
Mówimy tu chociażby o skutkach oddziaływania na receptory androgenne oraz progesteronowe i estrogenne. 

Negatywne skutki uboczne zauważane są przede wszystkim przy niewłaściwym stosowaniu. Możemy oczywiście zmniejszyć ryzyko skutków ubocznych i po każdych dwóch tygodniach nieprzerwanej terapii, wprowadzić miesięczną przerwę.
Jeśli tego nie zrobimy, możemy obserwować u siebie następujące dysfunkcje:

– problemy skórne (w tym trądzik),

– nadprodukcja sebum,

– nadmierne wypadanie włosów/ łysienie,

– ginekomastia (przerost gruczołów piersiowych u mężczyzn,

– kurczenie się jąder i powiększenie prostaty u mężczyzn,

– wahania nastrojów/ drażliwość/ napady agresji,

– obniżone libido,

– powiększenie prostaty,

– problemy z wątrobą,

– zmniejszenie produkcji testosteronu oraz wzrost poziomu estrogenów,

– zmniejszenie poziomu cholesterolu HDL,

– większe ryzyko chorób serca.

!Warto również stosować preparaty osłonowe, które zabezpieczą wątrobę przed uszkodzeniem przez prohormony.

Prohormonów nie należy podawać osobom młodym (do 25. roku życia) i kobietom, ze względu na podwyższone ryzyko trwałego zaburzenia gospodarki hormonalnej. Podobnie rzecz się ma w przypadku osób z zaburzeniami pracy organów wewnętrznych (w tym w szczególności wątroby).

Polecamy także:

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Powiązane posty

Nowy producent EMS w Polsce

Czas czytania: 2 min W Polsce pojawił się nowy producent sprzętu EMS. Easy Motion Skin podbija Polski rynek. Na Polskim rynku mamy już kilku producentów i dystrybutorów różnego rodzaju