Przyspieszone tętno, skurcze, ciągłe zmęczenie? Może brakować Ci potasu.

potas-dieta
Czas czytania: 2 min

Potas jest jednym z najważniejszych pierwiastków w ludzkim organizmie. Reguluje pracę układu nerwowego, wpływa na skurcze mięśni oraz uwalnianie hormonów. Jego niedobór (zwany  hipokaliemią), może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, a w skrajnych przypadkach powodować nawet zagrożenie życia.
Doskonale wiemy, że nie powinno się diagnozować wszelkich stanów na własną rękę i że pewne objawy pasują do wielu schorzeń. Są jednak takie, którym warto się przyjrzeć, bowiem są bardzo typowe dla niedoboru potasu. Przyjrzymy się im poniżej.

________________________________________

Ciągłe zmęczenie

Kiedy zauważamy wyraźnie większe zmęczenie, brak siły na treningach, czy problemy z regeneracją – może się to wiązać z niedoborem potasu. Każda komórka w organizmie potrzebuje stałych dostaw tego pierwiastka (podobnie jak sodu, chloru i innych), by móc spełniać swoją funkcję. Zatem nawet niewielkie wahania mają wpływ na ogólne samopoczucie. Oczywiście przyczyny chronicznego zmęczenia mogą być również związane z innymi niedoborami lub dysfunkcjami narządów np. tarczycy, dlatego nie można go po prostu ignorować.

Przyspieszone tętno

Potas wpływa na pracę układu sercowo-naczyniowego. Kołatanie serca, zaburzenia rytmu i przyspieszone tętno mogą być również spowodowane niedoborem właśnie tego pierwiastka. Dzieje się tak ze względu na zaburzone przekazywanie impulsów elektrycznych między komórkami, które są odpowiedziane za pobudzanie mięśnia sercowego do skurczu. Nie wolno jednak suplementować potasu na własną rękę, ponieważ jego nadmiar może doprowadzić do bradykardii, a nawet zatrzymania pracy serca. Zaburzenia kardiologiczne (jak i każde inne) winny być jak najszybciej konsultowane z lekarzem specjalistą.

Skurcze i drętwienie

Potas jest podstawowym kationem, który znajduje się głównie w przestrzeni międzykomórkowej (przeciwnie do sodu). Te dwa pierwiastki wspólnie odpowiadają za powstawanie potencjału spoczynkowego i czynnościowego błony komórkowej. Ma to szczególne znaczenie w funkcjonowaniu neuronów oraz przesyłaniu impulsów nerwowych. Tym samym wszelkie niedobory (ale także nadmiar) potasu w organizmie wpływają zatem na kwestie przekaźnikowe, np. między komórkami nerwowymi i mięśniowymi. Oczywiście przyczyn nagłych skurczów mięśni czy drętwienia kończyn może być wiele (jak chociażby niedobory magnezu), jednak kwestie braków potasowych również należy tutaj rozważyć.

Zaparcia

Nasz układ pokarmowy zbudowany jest między innymi z mięśniówki gładkiej, dzięki czemu jest w stanie przesuwać pokarm za pomocą ruchów perystaltycznych. Oczywiście komórki mięśni gładkich do prawidłowego funkcjonowania potrzebują sprawności przekaźników nerwowych, a te – jak wiemy z poprzedniego punktu – są ściśle zależne od podaży potasu. Tym samym, niedobór ów pierwiastka może również zaburzać pracę układu pokarmowego. Osłabienie perystaltyki może doprowadzić zatem do zatrzymania treści pokarmowej w jelitach, a co za tym idzie – do wzdęć, zaparć i uporczywego bólu brzucha.

Stany lękowe, niepokój, bezsenność

Potas ma wiele wspólnego z przewodnictwem na poziomie komórkowym, a to przekłada się na funkcjonowanie całego układu nerwowego. Jony potasu uczestniczą również w transporcie serotoniny, przez co wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne. Już w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku pojawiały się publikacje naukowe świadczące o powiązaniu poziomu potasu, sodu czy magnezu z zaburzeniami depresyjnymi.

Przy wspomnianych na początku zaburzeniach rytmu serca, podwyższonym tętnie czy uczuciu niepokoju nietrudno o problemy z zasypianiem. Jak dotąd nie opublikowano jednoznacznych wyników badań, które potwierdziłyby bezpośredni wpływ niedoboru potasu na zaburzenia zasypiania. Jednak zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na muszkach owocowych geny odpowiedzialne za sen związane są z funkcjonowaniem kanałów potasowych. Jak wykazało inne badanie, suplementacja potasem poprawia jakość snu i zmniejsza częstotliwość wybudzani się. Naukowcy przypuszczają zatem, że potas może mieć taki sam wpływ na sen u ludzi, ponieważ podobne geny znajdują się w naszym DNA.

Polecamy także:

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Powiązane posty

Nowy producent EMS w Polsce

Czas czytania: 2 min W Polsce pojawił się nowy producent sprzętu EMS. Easy Motion Skin podbija Polski rynek. Na Polskim rynku mamy już kilku producentów i dystrybutorów różnego rodzaju