Równi i równiejsi, czyli gdzie posypią się mandaty za brak maseczki?

Koronawirus spowodował ogromne straty w branży fitness.
Czas czytania: < 1 min

Każdego dnia docierają do nas komunikaty na temat przyspieszającej w niespodziewanie szybkim tempie czwartej fali pandemii koronawirusa. Jak twierdzą rządzący, nie ma w planach kolejnych lockdownów. To dobra wiadomość – nie wiadomo, jak branża fitness wytrzymałaby kolejny przestój.

Szacuje się, że ograniczenia możliwości funkcjonowania podmiotów branży fitness pozbawiły przedsiębiorców w 2020 roku nawet 3-4 mld przychodu. Takie straty siłownie i kluby sportowe będą odrabiać jeszcze przez wiele lat. Ile straciło na tym polskie społeczeństwo – trudno oszacować. Brak aktywności fizycznej spowodowany zamknięciem placówek sportowych spowodował nieodwracalne konsekwencje zdrowotne dla wielu Polaków. Rządzący zdają się nie widzieć problemu i nie robią nic, albo bardzo niewiele, by wesprzeć branżę.

Będą kontrole przestrzegania restrykcji

Obecnie plan walki z pandemią koronawirusa w Polsce zakłada wzmożone kontrole stosowania się do obowiązujących restrykcji. Policja i straż miejska sprawdzają komunikację miejską, centra handlowe i inne miejsca skupisk ludzkich. Nakładają mandaty lub, w najlepszym razie, pouczenia na osoby nie posiadające maseczek. Kontrole nie obejmują jednak… kościołów.

Jak twierdzi Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, trudno wyobrazić sobie kontrolę przeprowadzaną przez policję w trakcie mszy świętej. Zadbanie o przestrzeganie restrykcji pozostawiono więc kapłanom. To oni powinni przypominać wiernym o obowiązku noszenia maseczek oraz zachowywaniu bezpiecznej odległości. Powstaje pytanie, czy analogicznie nie powinno się powierzyć trenerom i instruktorom obowiązku przypominania kursantom o obostrzeniach. W państwie świeckim osoba skupiona na mszy nie powinna być uprzywilejowana względem tej uprawiającej sport, nierzadko również wymagający ogromnego skupienia i zaangażowania. Po raz kolejny okazuje się, że kościół katolicki ma w Polsce uprzywilejowaną pozycję.

Zapewne pracownicy i właściciele biznesów z wielu innych branż mogą mieć podobne wątpliwości. Pandemia koronawirusa dała bowiem się we znaki niemal wszystkim. Szukamy więc logicznego uzasadnienia, dlaczego jedne branże obostrzenia dotykają mocniej, inne w ogóle. Od początku pandemii rządzący w Polsce nie są w stanie takiego udzielić.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Powiązane posty

Nowy producent EMS w Polsce

Czas czytania: 2 min W Polsce pojawił się nowy producent sprzętu EMS. Easy Motion Skin podbija Polski rynek. Na Polskim rynku mamy już kilku producentów i dystrybutorów różnego rodzaju