Klasyfikacja suplementów stworzona przez Australijski Instytut Sportu jest jedną z najpopularniejszych ponieważ daje pogląd na to, na ile dany suplement jest przebadany a jego działanie potwierdzone.
Klasyfikacja A, B, C, D wyznacza ilość dowodów i potwierdzeń działania danego suplementu w kontekście sportowym. To oznacza, że niektóre suplementy mogą mieć działanie prozdrowotne ale nie wypływają na wyniki sportowe. Czyli jeśli suplement znajduje się w kategorii A to oznacza, że jest dobrze przebadany oraz bezpieczny. Dodatkowo znajdują się tam rekomendację, w jakich przypadkach dany suplement powinien być stosowany. W grupie B znajdują się suplementy, na które nie ma jeszcze wystarczająco dużo badań, ale które prawdopodobnie działają i może to być tylko kwestią czasu kiedy trafią one do kategorii A. W grupie C znajdują się suplementy, na które nie ma badań potwierdzających ich działanie bądź są badania które potwierdzają, że nie działają. W ostatniej grupie D są suplementy które zostały uznane za niebezpieczne, szczególnie pod kątem dopingu. Mogą one zawierać substancje zabronione bądź, co też jest częstym przypadkiem, są one mocno zanieczyszczone zabronionymi środkami.
Jaki będzie trend w suplementacji sportowej w tym roku? Sprawdź poniższą listę:
Grupa A:
· żywność dla sportowców (np. żele energetyczne i odżywki białkowe)
· suplementy medyczne (bądź leki): witamina D, cynk, żelazo, wapń, multiwitamina, probiotyki
· suplementy poprawiające wydolność: beta-alanina, kofeina, wodorowęglan, kreatyna, glicerol, sok z buraka
Grupa B:
· Polifenole zawarte w owocach
· Witamina C
· Substancje smakowe, takie jak mentol (oddziałują one na receptory w jamie ustnej i aktywują centralny układ nerowowy)
· Kolagen, BCAA, karnityna, olej rybi, kurkuma, ketony
Warto zapamiętać, że powyższe suplementy mogą działać w określonych okolicznościach. W jednym z naszych artykułów wyjaśniliśmy już, dlaczego BCAA nie działa.
Link do artykułu:
Grupa C:
Tym razem znajdują się tu również suplementy, które w poprzednim stanowisku z roku 2019 znajdowały się w grupie B i zostały zdegradowane w aktualnym. A to dlatego, iż najnowsze doniesienia naukowe nie
potwierdzają ich działań.
· Magnez
· HMB
· Fosforany
· Prebiotyki
· Witamin E
· Tyrozyna
· Kwas alfa-liponowy
· BCAA
Grupa D:
Tu znajdują się suplementy które bezpośrednio są uznawane za doping, bądź takie które są zanieczyszczone substancjami dopingującymi lub substancje które w testach antydopingowych mogą zostać uznane za niedozwolone wspomaganie.
· Colostrum (zawiera czynniki wzrostu które mogą być uznawane za doping)
· Stymulanty, takie jak efedryna
· Hormony
Co ciekawe, w nowy stanowisku zostało dokładnie określone, w jakich warunkach lub w jakiej sytuacji dany suplement powinien być stosowany. Przykładowo żywność sportowa może być przydatna w sytuacji gdy sportowiec nie ma dostępu do normalnej żywności bądź w danej chwili niepraktyczne byłoby spożyć normalną żywność, np. maratończykowi podczas biegu łatwiej będzie skonsumować żel energetyczny niż bułkę lub ryż. Żelazo jest rekomendowane w momencie, gdy sportowiec cierpi na niedobór. Natomiast w innych przypadkach może ono zostać uznane za nieskuteczne. Całą listę wraz z rekomendacjami możecie przeczytać pod tym linkiem: https://www.ais.gov.au/nutrition/supplements/group_a
Polecamy również: