Świadome życie, czyli antydepresant bez recepty. O mindfulness, skupieniu i medytacji

what-mindfulness-definition-p2dkbava71y4tulv28mth84oj01pyecgbxg54acetc
Czas czytania: 4 min

Ilu z nas znalazło się kiedyś w sytuacji gdzie wyczekiwane przez nas wydarzenie lub zaplanowany wieczór relaksu nie odzwierciedlał absolutnie tego, co widzieliśmy oczami wyobraźni? Czy znajdzie się ktoś, kto nie utożsami się ze słowami: „Nie mogłam się w pełni zrelaksować, cały czas myślałam o (..)”? Albo: „Poszedłem do kuchni, ale kompletnie zapomniałem po co”? Dlaczego tak często wydaje nam się, że ktoś zupełnie inny steruje naszym życiem i to jeszcze w żadnym konkretnym kierunku?

Odpowiedzią na to pytanie oraz rozwiązaniem tych problemów jest termin pożyczony z języka angielskiego: MINDFULNESS. Najczęściej cytowana definicja mindfulness określa to, jako szczególny rodzaj uwagi: świadomej, nieosądzającej i skierowanej na bieżącą chwilę (Jon Kabat-Zinn, 1990), odnosi się tym samym do doświadczenia świata, które znajduje się poza naszymi oczekiwaniami i jest rodzajem doświadczania rzeczy „takimi, jakimi są” (Ray, 2002). Termin mindfulness odnosi się zarówno do praktyki jak i podejścia, które polega na byciu całkowicie obecnym wobec doświadczenia płynącego z zewnątrz (inni ludzie) jak i z wewnątrz (własne myśli, uczucia, wrażenia). Nie chodzi o umiejętność skoncentrowania
się na danym obiekcie, odczuciu czy człowieku ale o jakość bycia wobec każdego pojawiającego się zjawiska (niezależnie od tego, czym to zjawisko jest). Zastanawialiście się kiedyś dlaczego dzieci podawane są jako przykład najszczerszej radości? Czym tak naprawdę jest ta banalna radość, jeśli nie świadomym doświadczaniem wszystkiego co dookoła. Dlaczego świadomym? Dzieci pozbawione są jakiejkolwiek pamięci, wszystko jest dla nich nowe, nie nacechowane emocjonalnie i ekscytujące! Nie ma w ich słowniku pojęcia takiego jak „rutyna”, dlatego nic nie może być wykonane
automatycznie. Dorośli z drugiej strony, to zupełnie inna bajka.. Tak mało przebywamy w chwili obecnej, za to wciąż wyświetlamy w myślach film o przeszłości lub przyszłości. Albo coś rozpamiętujemy, albo obmyślamy i przewidujemy. Współczesny styl życia i różne gadżety nie ułatwiają nam sprawy – odrywają nas od bycia tu i teraz, oferując rozrywkę dostarczaną natychmiast, jeszcze lepszą, jeszcze bardziej kolorową i w jeszcze większej ilości. W takim kontekście uważność staje się „towarem luksusowym”.

CO DAJE NAM ŚWIADOME ŻYCIE?
Być może spotkałeś się też z pojęciem treningu MBSR, który często pojawia się w kontekście mindfulness. MBSR to skrót od angielskich słów: mindfulness based stress reduction (co można przetłumaczyć jako trening redukcji stresu oparty na uważności). MBSR spopularyzował w latach 70. XX w. profesor Jon Kabat-Zinn. W 1979 r. w Klinice Redukcji Stresu przy Uniwersytecie Medycznym w Massachusetts wprowadził ćwiczenia mindfulness w formie specjalnego programu dla pacjentów, którym tradycyjna medycyna nie umiała pomóc. W programie wzięli udział pacjenci z chronicznym bólem, nadciśnieniem, depresją, zaburzeniami trawiennymi i wieloma innymi chorobami. Dość szybko okazało się, że tzw.
trening MSBR jest niezwykle skuteczny i przynosi chorym wyraźną ulgę. U pacjentów z depresją zaobserwowano znaczne zmniejszenie niepokoju i przygnębienia. U wielu chorych objawy chorobowe się zmniejszyły lub nawet ustąpiły całkowicie. We wszystkich grupach spadł poziom hormonu stresu. Oczywiście o wiele więcej zyskać może osoba zdrowa, odblokowując podczas praktyki swój osobisty potencjał, z czym będzie wiązał się lepszy sen, mniejsze wahania nastrojów, większa miłość i akceptacja do własnego ciała oraz poprawione kontakty z ludźmi którzy nas otaczają.


JAK PRAKTYKOWAĆ?
Polecam zacząć od świadomego jedzenia. Spokojnie, nie mówię tutaj o weganizmie lub zdrowym odżywianiu, chociaż na pewno jeszcze to z Wami przewałkuję 😉 Ale o uważnym posiłku. Zaczynamy wyostrzać naszą świadomość już od momentu kiedy siadamy do stołu. Czujemy chłód metalu sztućców, staramy się żeby żaden łyk nie był automatyczny, doszukujemy się struktur, smaków i kulinarnych ekstaz w każdym, nawet najmniejszym
kęsie. Gwarantuje, że taki posiłek będziecie rozpamiętywać aż do wieczoru, a dzięki uważności zmienią się również Wasze przyzwyczajenia żywieniowe, odkryjecie swój gust a może nawet doszkolicie w gotowaniu!
Kolejnym miłym ćwiczeniem związanym z uważnością jest przypomnienie sobie 5 rzeczy za które w dany dzień jesteśmy wdzięczni. Z początku może wydawać się to bardzo trudne, szczególnie jeśli nasze samopoczucie nie jest za dobre. Warto jednak pamiętać, że wdzięcznym można być nie tylko za wille z basenem, ale również za ładną pogodę za oknem, lub śliwkę która okazała się być jedną ze słodszych jakie kiedykolwiek zjedliśmy. Takie rozciąganie umysłu i naszego pozytywnego myślenia będzie miało ogromny wpływ na nasz rozwój. Sami zobaczycie!
Jednak jedną z najbardziej skutecznych metod świadomego życia jest medytacja. Praktyka która pozwala wyciszyć nasze ciągle oceniające sytuację ego oraz spowolnić trochę bieg naszych myśli. Ćwiczona codziennie jest w stanie zmienić nasze życie diametralnie! Ale o tym w następnym artykule, stay tuned!

Natalia Boer

Polecamy także:

Spać dobrze, czyli jak – o regeneracji w trakcie snu – MEGAFORMA

Social Media

Najpopularniejsze

Zapisz się do newslettera

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Powiązane posty