Świat upada. Tak Jakub Mauricz komentuje okładkę Cosmopolitan.

cosmopolitan this is healthy
Ja pierdziele...ten świat upada. Tyle się gada o otyłości i chorobach współwystępujących. Otyłość ma nawet swój kod w klasyfikacji ICD-10, więc jest wprost powiedziane, że to NIE JEST zdrowe. Nie, ch*j. Cosmo mówi, że to zdrowe. Ludzie głupieją na potęgę. Dramat."
Czas czytania: 3 min

Jakub Mariucz jeden z najbardziej rozpoznawalnych dietetyków w Polsce ostro skrytykował okładkę magazynu Cosmopolitan, gdzie widnieje obraz ciemnoskórej kobiety, która zdaje się mieć nadwagę z wyraźnym, rzucającym się w oczy napisem “This is healthy!” (To jest zdrowe).

Cytując ” Ja pierdziele…ten świat upada. Tyle się gada o otyłości i chorobach współwystępujących. Otyłość ma nawet swój kod w klasyfikacji ICD-10, więc jest wprost powiedziane, że to NIE JEST zdrowe. Nie, ch*j. Cosmo mówi, że to zdrowe. Ludzie głupieją na potęgę. Dramat.”

Jakub Mauricz sądzi, że ludzie zasugerują się napisem w połączeniu ze zdjęciem i pomyślą “o super, ja też jestem gruby, pewnie teraz naukowcy mówią, że to zdrowe, super!”.

Faktycznie okładka może wprowadzać w błąd przeciętnego czytelnika natomiast zagłębiając się w całą akcję Cosmopolitan, która za tym stoi okazuje się jednak, że ma ona na celu promocję zdrowia psychicznego oraz zdrowej relacji ze swoim ciałem. Magazyn przedstawia historię 11 kobiet, które walczyły o swoją samoakceptację przechodząc przez trudne przeżycia min. wykluczenie ze społeczeństwa, choroby, zaburzenia odżywiania, wypadek podczas treningu, który spowodował częściowy paraliż.

Patrząc na opinie internautów zdania są podzielone gdzie zwracają uwagę na to, że magazyn chciał zwrócić uwagę, że niezależnie od tego czy wysportowana, niepełnosprawna warto aby ćwiczyła i każdy ruch jest dobry.

Dr Damian Parol również nie oszczędził w pierwszej chwili magazynu, być może dlatego, że pod wpływem emocji wywołanej szumem wokół okładki nie zapoznał się z jej intencją. Napisał:

” Jeśli przekaz jest taki, że osoby otyłe mają prawo do samoakceptacji, cieszenie się fitnessem, bycia szczęśliwym i czucia się ładnym – to super.
Jednak, jeśli przekaz jest taki, że otyłość nie jest już problemem zdrowotnym – to bardzo niesuper.

Nie możemy też w tym zapominać, kto na swoich okładkach wylansował hiperszczupłe ciało jako jedyne akceptowalne i zdrowe.

EDIT: Po chwili refleksji i patrząc na kontekst całego artykułu to jest to wartościowy przekaz – każdy może ćwiczyć i czerpać z tego zdrowie. Choć szkoda, że potraktowano go bardzo powierzchownie.

Nadal nie rozumiem doboru słów, ale intencje były raczej dobre.”

Jak możemy zauważyć Dr Damian Parol przemyślał swoje pierwsze kroki i postanowił edytować post i napisać sprostowanie.

Katarzyna Figuła napisała na swoim fanpage:

“…otyłość nie jest zdrowa. Tak jak sporty ekstremalne. Ale zdrowie psychiczne to pierwszy krok, by ogarnąć wagę. Więc być może otyłe kobiety, po prostu są w trakcie swojej drogi.
A nawet jeśli nie, to błądzą. Zanim zaczniemy im jednak dopieprzać, posprzątajmy sami w swoim ogródku…”

Tutaj nie wiemy czy to dotyczyło bezpośrednio samej okładki Cosmopolitan, ale temat bardzo zbliżony, a post ukazał się godzinę po tym jak swoją opinię opublikował Jakub Mariucz. Nie wiemy czy miało to ze sobą jakiś związek, ale niewykluczone, że mogło tak być.

Inicjatywa, którą rozpoczął magazyn Cosmopolitan ma szczytny cel jednak została ukazana w sposób nieco kontrowersyjny. To się nazywa według nas mistrzostwo marketingu, które serwuje nam temat do rozmowy, zdjęcie obok, którego ciężko przejść obojętnie i nie skomentować. Przedstawiciele środowiska również korzystają z takich zabiegów, a już samo komentowanie zaistniałej sytuacji na ich profilach społecznościowych to również zgarnięcie kawałka tortu i to im się udało. W przypadku Dr Damiana Parola chyba w największym stopniu. Czas pokręcić trochę cardio.

Jeśli chcecie zapoznać się z całym materiałem zapraszamy na oficjalną stronę Cosmopolitan w linku poniżej:

https://www.cosmopolitan.com/uk/body/a34915032/women-bodies-wellness-healthy-different-shape-size/?fbclid=IwAR1RNZuKTne9rzI5516QA1ievbaA8v3wE4SPHDvXvYLYgN9FJeSomUEjAZsArtur Cichecki
Czy trenowanie na siłowni ma znaczenie w sportach siłowych?

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Powiązane posty

Głowa to podstawa!

Czas czytania: 3 min Kiedy trenujemy, czynnie uprawiamy sport i po prostu dbamy o swój wygląd i muskulaturę, często martwimy się o przysłowiowe spadki mięśniowe, kontuzje, czy ewentualnie serce.

Full body workout – trening dla każdego?

Czas czytania: 2 min Najbardziej znany trening w świecie siłowni – full body workout, czyli trening całego ciała. Jak uważacie, jaki procent społeczeństwa wykonuje ten właśnie trening? Ma swoich