Bardzo często mówi się, że „jelita, to drugi mózg”. Dość częsta jest też wiedza, że zmęczenie, brak energii czy problem z wypadaniem włosów są objawami słabo pracującej tarczycy.
Mało mówi się jednak odnośnie tego, jak hormony tarczycy wpływają na nasz mózg – a ma to nie mniejsze znaczenie, niż chociażby w przypadku jelit.
Niedoczynność tarczycy może być spowodowana wieloma czynnikami: niedoborami witamin i składników mineralnych, niedożywieniem, silnym stresem, przetrenowaniem, chorobą Hashimoto.
Zbyt niski poziom T4 i T3 będzie również negatywnie wpływał na pracę mózgu, co przełoży się na niższą sprawność intelektualną. W przypadku ciąży – ciężka niedoczynność u kobiety – może skutkować u dziecka opóźnionym rozwojem mózgu, deficytami intelektualnymi, zaburzeniami neurologicznymi czy kretynizmem.
Hormony tarczycy w mózgu pochodzą częściowo z krążenia, a z drugiej strony wytwarzane są dzięki dejodynacji T4 do T3 w astrocytach. Dejodynacja = z cząsteczki tyroksyny usuwany jest jeden z atomów jodu.
Rola hormonów tarczycy w mózgu jest naprawdę szeroka. Wpływają między innymi na zróżnicowanie i migrację astrocytów (największych z rodzaju komórek glejowych). Są one bardzo ważne, bo m.in. tworzą barierę krew-mózg, tworzą tzw. „blizny glejowe” w zniszczonych rejonach mózgu oraz komunikują się z neuronami – wychwytują i wydzielają neuroprzekaźniki. Astrocyty to też rodzaj podpory dla neuronów – dzięki hormonom tarczycy mogą się one różnicować.
Hormony tarczycy są niezbędne do prawidłowego rozwoju całości układu nerwowego oraz jego fizjologicznego działania. Regulują wzrost ośrodkowego układu nerwowego oraz wpływają na układy serotoninergiczny i noradrenergiczny. Objawy deficytu neurologicznego mogą wystąpić w przebiegu immunologicznych chorób tarczycy.
Kolejno – kora mózgowa. Hormony tarczycy wpływają również na migrację komórek w ej części mózgu. Obszary kory odpowiadają za przetwarzaniem informacji zmysłowych, kontrolowanie czynności ruchowych, planowanie, czy kontrolę zachowań emocjonalnych.
Migracja komórek dzięki hormonom tarczycy zachodzi również W ośrodku odpowiedzialnym za pamięć. Nowopowstałe neurony, wykorzystują wspomniane komórki jako pomoc w dotarciu do miejsca swojego przeznaczenia.
Mielina, jest to to substancja, która stanowi otoczkę włókien nerwowych. Substancja ta jest wytwarzana przez komórki, które otaczają aksony i dzięki której impulsy między neuronami zachodzą sprawnie – stanowi ochronę neuronów.
T3 wpływa na mielinizację aksonów. Jeśli chcemy cieszyć się sprawnością intelektualną – warto zadbać o odpowiednią pracę tarczycy i wyrównać poziom jej hormonów.
Dlatego, jeśli chcemy wspomóc swój mózg i rozwój intelektualny, to z całą pewnością dobrze będzie zdiagnozować pracę tarczycy – określić wyniki: TSH, ft3, ft4 oraz przeciwciała aTG i aTPO i w razie potrzeby wprowadzić zmiany/ pomoc żywieniową, suplementacyjna i/lub jeśli jest potrzeba farmakologiczna. Dobrze jest dążyć do tego, aby zoptymalizować pracę tarczycy jak najbardziej naturalnie.
Wpływ tarczycy na mózg jest ważny, jednak tego typu publikacje trzeba traktować jako ciekawostkę i dodatek do podstaw. O cokolwiek nie chcielibyśmy zadbać w swoim organizmie – to praca złożona z wielu elementów. Dlatego dobrze jest podchodzić do dbania o siebie w sposób holistyczny i przede wszystkim zawsze dbać o podstawy: dieta, aktywność, regeneracja.
Polecamy także: