Palenie papierosów wpływa negatywnie na… tu można wymieniać w nieskończoność na co wpływa. Na nasze zdrowie, kondycję, wygląd (włosy, skóra, paznokcie). Ale wpływa też na trening. Czy zastanawialiście się kiedyś, o ile lepsze wyniki jesteście w stanie wykręcić nie paląc?

Zacznijmy od oczywistości. Palenie zmniejsza gęstość kości, co powoduje, że stają się one bardziej podatne na złamania. Z tego też powodu generuje większe ryzyko kontuzji zwłaszcza przy sportach takich, jak piłka nożna (czy w ogóle gry z udziałem piłki) czy np. sztuki walki.

Poza tym palacze skarżą się na większe bóle stawów, zwłaszcza stawów kolanowych – zatem nie tylko ich trening będzie trudniejszy, ale też będą musieli zdecydowanie bardziej uważać na obciążenia.
Zmniejszona wytrzymałość mięśniowa powoduje częstsze i szybsze zadyszki, a także ogólnie szybsze zmęczenie – oczywiście, mówimy tu o nałogowych palaczach. Jest to nie tylko ograniczenie do wykonywania wszelkich sportów wymagających wytrzymałości, ale też problem przy np. odchudzaniu – cardio staje się bowiem prawdziwym wyzwaniem.
Oczywiście, teraz każdy mógłby podać nam milion przykładów palaczy, którzy są świetnymi sportowcami. Nie zaprzeczamy – jest to swobodny wybór każdego z Was. Jednak na pewno warto wziąć pod uwagę nie tylko odległe w perspektywie choroby (rak płuc, którym wszyscy zawsze “straszą” palaczy), ale też te, które dotykają nas od razu, bezpośrednio i mogą mieć wpływ na nasze funkcjonowanie, także w treningu.
Bądźmy mądrzy w podejmowanych decyzjach.
Polecamy także: