WHO: otyłość to choroba, która dotyka 800 mln ludzi na świecie

z25630305ICR,Otylosc---jakie-sa-jej-zrodla
Czas czytania: 3 min

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przypomina w obchodzony w czwartek Światowy Dzień Otyłości, że na świecie z tą chorobą zmaga się 800 mln osób i ich liczba stale rośnie. Groźna przypadłość dotyka osoby w każdym wieku. Osoby z otyłością, które zachorują na COVID-19 dwa razy częściej trafiają do szpitali.

Źródło: Puls Medycyny

Na całym świecie od 1975 roku liczba osób chorujących na otyłość wzrosła prawie trzykrotnie, a wśród dzieci i młodzieży prawie pięciokrotnie. Choroba dotyka osoby w każdym wieku, we wszystkich grupach społecznych, zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się – podkreśla WHO. Schorzenie jest głównym czynnikiem ryzyka wielu innych chorób, m.in. cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia i różnych form nowotworów.

Społeczna stygmatyzacja

Ludzie zmagający się z otyłością muszą się mierzyć z nieustannym zawstydzaniem i obwinianiem ich o tę chorobę, ponieważ wiele osób, w tym niestety niektórzy lekarze i osoby publiczne, nie rozumieją skomplikowanej natury tej przypadłości – zaznacza WHO.

Pierwotnymi przyczynami otyłości jest złożony zestaw czynników, wśród nich dieta, styl życia, uwarunkowania genetyczne, stan zdrowia psychicznego, liczne czynniki socjoekonomiczne i stan środowiska naturalnego.

“To czas na to, byśmy przerwali łańcuch wstydu i winy i ponownie ocenili nasze podejście do rozwiązania tego złożonego, globalnego problemu zdrowia publicznego” – apeluje WHO.

Organizacja zaleca m.in. ograniczenie kierowanych do dzieci reklam żywności i napojów bogatych w tłuszcze, cukier i sól; lepszy dostęp do tanich i zdrowych produktów spożywczych oraz opodatkowanie słodzonych napojów. Ważne jest również wyrabianie w dzieciach zdrowych nawyków, w tym ruchu na świeżym powietrzu i dostosowywanie do tych aktywności publicznej infrastruktury.

Musimy zwiększyć świadomość społeczną dotyczącą otyłości, zmienić sposób traktowania cierpiących na nią osób i poprawić skuteczność naszych systemów opieki zdrowotnej w walce z tą chorobą – wzywa WHO.

Dodaje, że każdy powinien włączyć się w walkę z otyłością i wspierać dotknięte nią osoby. Organizacja szacuje, że medyczne konsekwencje otyłości do 2025 roku będą kosztować ponad bilion dolarów, a liczba cierpiących na nią dzieci i młodzieży zwiększy się o 60 proc. do 2030 roku.

Kardiologia
Ekspercki newsletter przygotowywany we współpracy z kardiologami

W zgodnej opinii naukowców popartej danymi z całego świata otyłość wiąże się z większym ryzykiem ciężkiego przejścia COVID-19, w tym z około dwukrotnie większym ryzykiem hospitalizacji – czytamy w dokumencie.

Badania pokazały także korelację między liczbą zgonów na COVID-19 i odsetkiem osób cierpiących na otyłość w danym kraju. Autorzy podkreślają, że niektóre czynniki powodujące nadwagę i otyłość, w tym przede wszystkim wysoki stopień konsumpcji przetworzonej żywności, przyczyniają się również do większej śmiertelności na COVID-19. Ta współzależność nie dotyczy tylko COVID-19, ale i wielu innych chorób wirusowych układu oddechowego, dlatego musimy uznać otyłość za jeden z głównych czynników sprzyjających rozwijaniu się chorób zakaźnych i już teraz z nią walczyć, by uchronić się przed następnymi pandemiami – konkluduje raport.

WHO definiuje nadwagę i otyłość jako nieprawidłowy lub nadmierny rozrost tkanki tłuszczowej. Za najbardziej użyteczny, ale nie jedyny i wystarczający wskaźnik diagnostyczny uznaje się wskaźnik masy ciała (BMI). BMI większe lub równe 25 wskazuje na nadwagę, BMI większe lub równe 30 – otyłość. Według WHO, w 2016 roku problem nadwagi dotykał 39 proc. dorosłej populacji świata, otyłości – 13 proc.Polecamy także:

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Powiązane posty

Nowy producent EMS w Polsce

Czas czytania: 2 min W Polsce pojawił się nowy producent sprzętu EMS. Easy Motion Skin podbija Polski rynek. Na Polskim rynku mamy już kilku producentów i dystrybutorów różnego rodzaju