Mówi się, że woda stanowi do 70% całkowitej masy ciała ludzkiego. Występuje w każdej komórce i jest potrzebna dosłownie do każdej czynności życiowej. Bez wody nie ma życia – ani na ziemi, ani w organizmie, ani w ogóle. Jak sobie radzić z nawodnieniem?

Jako podstawowy składnik procesów wszelakich, woda jest też niezmiennie potrzebna w organizmie. Woda może być w dużej mierze wytracana, a zatem należy ją też na bieżąco uzupełniać – tyle wiemy. Dlatego ciągle słyszymy o minimum 2 l dziennie itd… Pamiętajmy jednak, że zapotrzebowanie na wodę wzrasta wraz ze wzrostem czy to aktywności fizycznej, czy temperatury otoczenia.
Co ważne, jeśli pijemy wodę “źle”, co w praktyce oznacza np. nie pijemy przez cały dzień, a potem pijemy na raz pół butelki… Lub też: pijemy bardzo mało/bardzo dużo, łapczywie… – nasz organizm nie jest w stanie należycie wody wykorzystać. Tu wkraczają elektrolity.

Są to jony sodu, wapnia, potasu i magnezu, które trafiają do naszego organizmu wraz z wodą i pożywieniem. Prawda jest taka, że odwodnienie ma miejsce nie tyle wtedy, kiedy nie dość pijemy, ile kiedy zachwiana zostaje równowaga elektrolitowa (która jest m.in. wynikiem nawadniania). Proces odwodnienia wpływa negatywnie na cały organizm. Aby uniknąć jego negatywnych efektów, często zaleca się uzupełnianie płynów (zwłaszcza podczas aktywności) korzystając z napojów elektrolitycznych (zawierających elektrolity rozpuszczone w płynie). Napoje, znane nam jako izotoniki, w swoim składzie zawierają nie tylko samą wodę i np. substancje słodzące, ale także podstawowe elektrolity. Są one bardzo skuteczne przy długim, intensywnym wysiłku – ponieważ pozwalają nie tylko odpowiednio nawodnić organizm, ale także należycie wykorzystać to nawodnienie celem utrzymania poziomu energii. Sama woda może tego nie zapewnić, dlatego sportowcy często i chętnie sięgają po smakowe izotoniki. Na co warto zwrócić uwagę, popijając izotonik?
- nie zamieniaj wody na izotonik. Raczej: dodaj 0,5l izotonika do swojego dziennego spożycia wody;
- zwróć uwagę na skład. Niektóre izotoniki to tablica Mendelejewa w płynie, do tego z dużą ilością cukru;
- stosuj izotonik kiedy idziesz na długi, intensywny i wyczerpujący trening. Wypicie izotonika o kaloryczności 150-200 kcal w trakcie krotkiego spaceru na bieżni po prostu zniweczy efekty Twojego treningu. Ale uzupełnienie energii podczas całodniowej wspinaczki w górach to już zupełnie inna bajka!
To jak? Wiecie, co pijecie?
Polecamy także: