Zajęcia fitness z gotową choreografią, a może freestyle – czy będziesz się nudzić?

HQ-Class
Czas czytania: 2 min

Jesteś fanem lub fanką zajęć grupowych fitness? A może właśnie zastanawiasz się, czy nie popróbować zajęć grupowych? Jeśli tak, to na pewno wiesz, że występują 2 ich rodzaje: zajęcia freestyle oraz z gotową choreografią. Jakie wybierasz i dlaczego?

Zajęcia freestyle to te, gdzie instruktor może wykazać się pełną inwencją. Robi to, co chce i w takiej ilości powtórzeń, w jakiej ma ochotę. Nie jest to proste dla instruktora, za to klient ma gwarancję, że nie będzie nudy. Plusy takich zajęć to właśnie spora przestrzeń na kreatywność, a przez to oddziaływanie na wiele różnych grup mięśniowych.

Zajęcia z gotową choreografią to najczęściej te wprowadzane przez Les Mills, międzynarodową szkołę, która oferuje kursy dla instruktorów. Czasem takie zajęcia występują też w klubach i są właściwe dla danej sieci lub danego klubu – np. Holmes Place. Często obawą klienta, który zaczyna uczęszczać na zajęcia z gotową choreografią jest nadchodząca nuda. Bo jak można przez 3 miesiące z rzędu, na przykład 2 razy w tygodniu, wykonywać dokładnie te same ruchy, do tej samej muzyki?

Spieszymy z tłumaczeniem. Zasada jest dokładnie ta sama co wtedy, gdy dostajesz gotowy plan treningowy od Twojego trenera. Przez 3 miesiące powtarzasz te same ćwiczenia i jedynie zmieniasz obciążenie. Tak samo na zajęciach fitness – przez 3 miesiące powtarzasz te same ćwiczenia i to, co możesz zrobić, to zacząć wybierać trudniejsze warianty (lub zmieniać obciążenie). Po 3 miesiącach, kiedy już przyzwyczaisz ciało to tego typu ruchów, instruktor wprowadza nową choreografię i nowe wyzwania.

A jakie są plusy i minusy obu tych typów zajęć?

Na pewno zajęcia freestyle stanowią wyzwanie dla kreatywności instruktora, pamiętaj jednak, że będą skuteczne tylko wtedy, kiedy trafisz do naprawdę dobrego instruktora – to, że są one dowolne nie oznacza, że nie powinny być przemyślane. Instruktor musi mieć jasny cel, a niestety zajęcia freestyle bardzo łatwo zamienić w zajęcia, które są po prostu bezcelowym skakaniem…

Zajęcia z gotową choreografią wcale nie muszą być nudne. Są ciekawe wtedy, kiedy instruktor przyłoży się do nich i za każdym razem przekazuje jakąś małą nowinkę. Poza tym, dają sporo miejsca na obserwowanie własnego progresu – wykonując te same zestawy ćwiczeń jesteś w stanie sprawdzić, czy robisz postępy.

Dlatego nie zniechęcaj się do żadnych zajęć. Sprawdź osobiście i oceń, który typ stanie się Twoim ulubionym.

Polecamy także:

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Powiązane posty

Nowy producent EMS w Polsce

Czas czytania: 2 min W Polsce pojawił się nowy producent sprzętu EMS. Easy Motion Skin podbija Polski rynek. Na Polskim rynku mamy już kilku producentów i dystrybutorów różnego rodzaju